Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Radim.NET

Radim Hampel : Microsoft business intelligence, performance management and data warehousing
PerformancePoint je mrtev

Microsoft tento týden oznámil, že nebude nadále rozvíjet PerformancePoint Server, minimálně ne jako samostatný produkt. PPS se skládá ze tří víceméně samostatných celků - monitorovací část je následovník Business Scorecard Manageru (BSM) nástroj na vytváření dashboarků, skorkaret, KPI..., dále analytickou část, jejíž obsah tvoří to, co bylo získáno při akvizici Proclarity a nakonec plánovací část, interně vyvinutý modul pro plánování a rozpočtování.

Osobně jsem do PPS vkládal velké naděje, byl to produkt, který měl rozšířit MS BI balík směrem k Cognosu, Outlooksoftu a podobným hráčům. Jako firma jsme do PPS investovali hodně času, veškerá dostupná literatura, certifikace, realizační studie. Máme nasazenou monitorovací část a funkční demo v plánovací, ale to vše nyní přijde vniveč. Mrzí to o to víc, že náš největší klient se dlouho rozhodoval mezi PPS a Outlooksoftem na SAPu a nyní již není pochyb o finálním rozhodnutí.

Co se s PPS vlastně stane? Monitorovací a plánovací část se rozpustí někde mezi Sharepoint a Excel. Toto rozhodnutí samo o sobě není ničím překvapivým, protože monitoring bez Sharepointu vůbec nemohl fungovat, byla to vlastně placená nadstavba pro vytváření dashboardů. Příští verze MOSS již bude obsahovat něco, čemu se dnes říká PerformancePoint services, evoluce dashboardů. Oznámení zároveň znamená smrt Proclarity jako samostaného produktu. Funkcionalita bude přidána do Excelu. Opět velmi předvídatelný tah, i když mne zaráží, že jsem doposud neviděl žádné dlouhodobé plány ohledně Excelu(když vynechám Gemini). Excel je drtivě nejpoužívanější BI nástroj mezi všemi skupinami uživatelů a rozšíření a některé pokročilé možnosti Proclarity prohlížeče mu jenom pomohou. Proč ale není budoucnost Excelu více komunikována? Nakonec je tady plánovací část, o které jsem čekal že zůstane jako samostatný modul, jako tvrdé jádro PPS. Oznámení MS zní ve smyslu, že žádné další pokračování nebude. Proč byl tak ambiciózní produkt ukončen ještě dříve, než se dostal do druhé verze, asi zůstane záhadou. Bylo to malé množství prodaných licencí, nebo prostě padl za obět ochlazení ekonomiky a PPS tým byl jednoduše rozpuštěn (nejslabší má padáka).

Několik odkazů:

http://blogs.msdn.com/bi/archive/2009/01/23/microsoft-bi-strategy-update.aspx
http://www.olapreport.com/Comment_Bizdemise.htm
http://performancepointinsider.com/files/EXTERNAL_Microsoft_BI_FAQ_Final.pdf
http://denglishbi.spaces.live.com/Blog/cns!CD3E77E793DF6178!893.entry
http://peterkol.spaces.live.com/Blog/cns!68755AEAC31F9A6C!992.entry
http://beyondbi.wordpress.com/2009/01/23/performancepoint-terminated-some-more-facts/

Zveřejněno 27. ledna 2009 19:07 by radim

Komentář

# re: PerformancePoint je mrtev @ 31. ledna 2009 13:34

No já jsem upřímně PPS absolutně nepochopil. Všechno ukrutně složité, duplicitní, nepřehledné, zabugované...

* Proč třeba v tom plánování plánování vytvářejí kontingenční tabulky v Excelu naprosto jinak než jsou existující v Excelu? (dle slovy školitele - protože to dělali jiné skupiny vývojářů hmmm)

*Mám dělat dashboardy v tom VELMI nepovedeném dashboard designeru nebo proclarity serveru? A co z toho nakonec zanikne?

* A co proboha s proclarity, věc poměrně povedená, i když trochu starší, které nemá v PPS  absolutně žádný ekvivalent? Je pěkné že microsoft přidává proclarity zdarma k PPS, ale když nevím jak to bude do budoucna??

* Přitom analytický nástroj pro browsování daty  je to, o co zákazníkovi jde v první řadě. Plánování a dashboardy jsou důležité, ale jsou to nadstavbové části.

Co mám reakce zákazníků a kolegů tak PPS je VELICE nepovedený produkt (tedy spíše slepenec produktů).

Pokud to microsoft odpískal, je pro mě signál že tam někdo uvažuje i hlavou a tedy VELMI pozitivní.

dvorix

# re: PerformancePoint je mrtev @ 2. února 2009 15:27

Podle mého bude budou z obou produktů PPS monitor vs proclarity vybrány ty lepší věci a budou spojeny v jednu. Dashboard designer by opravdu mohl doznat určitých změn :) intuitivní to rozhodně nění. Ale vsadit bych spíš na designer, proclarity úplně zanikne a (spekulace) spíš budou podporavat upgrade ze stávajících dashboardů. Proclarity klient se zase rozpustí do excelu, ale jak to bude vypadat - těžko říct, bojím se, že to bude pořád stejný excel a proclarity větev bude pouze zadušena bez většího využití či návaznosti.

To všechno ale nejsou důvodu pro totální ukončení, vzpomeňme na začátky sharepointu, content management serveru či koneckonců olap serveru, taky nebyly ideální a dvě tři verze stačilo k tomu, aby byly na špičce trhu.

radim

Nejsou povoleny nové komentáře k tomuto příspěvku
Vyvojar.cz na prodej!