Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Radim.NET

Radim Hampel : Microsoft business intelligence, performance management and data warehousing
Novinky z MS BI konference

Včera byla v Seattlu zahájena Microsoftí BI Conference 2008, jedna ze dvou velkých akcí, které se v tomto městě budou během několika týdnů konat. Ta druhá je PASS Community Summit, kde bude určitě zajímavá série přednášek SQLCAT teamu. Během úvodní přednášky bylo oznámeno několik předem nenápadně avizovaných novinek:

  1. Madison - kódové jméno projektu okolo technologií zakoupených s DATAllegro. Jak jsem krátce psal v předchozím příspěvku, DATAllegro nabízela masivně paralelní shared-nothing dwh systémy běžící na běžném komerčním hardware. Proto není toto oznámení, několik měsíců po uveřejnění akvizice, žádným překvapením. Nezaznamenal jsem však žádnou zmínku ohledně škálování Analysis Services, alespoň v ROLAP módu. Během keynote bylo prezentováno řešení s bilionem záznamů naskládaných v 100TB databázi. Systém dokázal zobrazovat "běžné" Reporting Services reporty v sekundách. Jenom pro představu, pokud by se databáze plnila rychlostí dosažené při světovém rekordu ETL procesu (ETL world record), trvalo by to zhruba dva dny!
  2. Druhé oznámení je slibnější - SQL Server "Kilimanjaro" a zejména jeho část Gemini. SQL by měl být dostupný někdy v první polovině 2010. Technologicky se dá Gemini popsat jako in-memory column-oriented mód uložení dat v Analysis Services (doplněk k molap/rolap). K takto uloženým datům by se mělo přistupovat stále skrz MDX, v Excelu nebo Sharepointu. In-memory databáze jsou několik let na vzestupu, viz třeba QlikView (zkuste dema na http://demo.qlikview.com/), nebo Applix koupený Cognosem. Tyto technologie umožňují rychlé zobrazování dat, filtrování za běhu a velmi příjemné uživatelské rozhraní. Jsou vhodné pro rychlé vytvoření nadstavby nad relační vrstvou. Sám jsem slyšel chválu právě na QlikView a můj první kontakt s ním byl zajímavý. Nicméně druhý dojem byl slabší, poslal jsem ho do kolen pouhým načtením několika miliónů záznamů. Nicméně určitě uvítám rozšíření možností AS a pokrytí další části BI trhu (zejména rychle rostoucí), což přinese další zájem o bi/mdx konzultanty :) Kromě technologického aspektu je tady i aspekt politický - tato část umožní vytváření podkladů i určité části business uživatelů, MS to prezentuje jako self-service analýzu. Je možné začít pracovat s "modelem", prostě procházet, řadit, filtrovat data a výsledek publikovat do Sharepointu.

Pokud máte chvíli času, můžete sledovat keynote v různých kvalitách: 100 300 750

Zveřejněno 7. října 2008 21:15 by radim

Komentář

Žádné komentáře

Nejsou povoleny nové komentáře k tomuto příspěvku
Vyvojar.cz na prodej!