Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

DSL in a nutshell

Ti z Vás, kteří prošvihli nedávnou velmi zajímavou akcičku Software Architect Forum 2006 si můžou udělat rychlý obrázek o IMHO nejzajímavější část té prezentace - Domain Specific Language - z článku, který dnes vyšel na CP - In a nutshell: Microsoft's Domain Specific Software Factory Examples.


 

Posted by nikola | 6 Comments
Vedeno pod:

Něco pro geeky

Při mé nedávné návštěve Londýna jsem náhodou narazil na skvělý obchůdek Forbidden Planet. Cítil jsem se tam jako v sedmém nebi - neuvěřitelné množství postaviček, hrdinů, klaďasů, záporáků, přístrojů, blasterů, laserů, vznášedel, raketek, vozidel a miliony dalších blbůstek z vašich oblíbených filmů, seriálů a komiksů.

Počítám, že většina z nás (programátorů, architektorů a ...ano, i project managerů) má celkem kladný vztah k science fiction a podobným úletům (čímž se pro většinu normální populace kvalifikujeme jako “geeks”). Proto, až se dostanete do Londýna, nesmíte vynechat tuhle adresu:

Forbidden Planet Megastore
179 Shaftesbury Avenue
WC2H 8JR  London

 

Posted by nikola | 74 Comments
Vedeno pod:

Sháním klávesnici ...continued

V nedávném příspěvku jsem se zmínil o svém honu za ideální klávesnicí. Nakonec jsem si pořídil Genius SlimStar Pro se kterou jsem maximálně spokojen.

No, a nedávno si ji u mne na stole všiml šéf správy IT a do budoucna se stává oficiální klávesnicí naší firmy a její prodejce se může těšit na odběry v řádech stovek kusů. Nedá mi to, a chtěl bych popřát bohatého ježíška všem těm nevrlým prodavačům, kteří neměli čas na jednoho blbečka co chce jen klávesnici a poslali mne ke konkurenci :-)

Posted by nikola | 10 Comments
Vedeno pod:

Pozice ikon na více monitorech

Mám takový problém. V práci používám více monitorů a ikonky mám po různu rozhozené. Když ale jedu s notebookem někam na cestu, tak s sebou LCD nenosím. Ikonky, které byly na druhém monitoru se mi přemístí na displej notebooku a pořádně se zamíchají. S tím žít dokážu, problém však nastává při návratu a následném únavném rozmisťování ikon na původní pozice (určitě znáte ten pocit, kdy chcete otevřít help k SQL Serveru a myší automaticky kroužíte nad místem, kde se nachází ta správná ikona).

Zkoušel jsem několik programů, které by měli dokázat pozici ikon uložit a pak je případně restornout, nicméně pro více monitorů nefunguje žádný z nich (dokonce ani UltraMon, který pro správu více monitorů používám). Neznáte někdo nějaké řešení? Přijde mi, že řešit podobné problémy v 21.století je jednoznačným důkazem toho, že přistání na Měsíci byl podvod :-)

Pokud by se dalo vyřešit i zobrazení okna do neexistujícího monitoru (kam jsem ho před odpojením přesunul) a jeho zdlouhavý přesun na aktivní displej, bylo by to úplně dokonalé.

Posted by nikola | 10 Comments
Vedeno pod:

Sháním klávesnici

Absence PS/2 portu na novém notebooku je poslední kapkou, která mne donutila poohlédnout se po nové externí klávesnici. Zatím je však mé hlednání neúspěšné. Dokázal by někdo poradit, kde sehnat asi takovouhle klávesnici?

  • Standardní rozložení kláves
  • Bezdrátová, USB připojení základny
  • Ne set klávesnice s myší, jen samotnou klávesnici. Myš mám - a nechci měnit
  • Pokud možno nějakou známou značku

Pokud Vás něco napadne, hoďte do do komentářů, nebo mi pošlete mail (přes formulář). Díky.

Posted by nikola | 11 Comments
Vedeno pod:

Patent na O/R mapping

Zajímavá informace v návaznosti na můj článek o LLBLGen - 3. března 2005 byl v zaregistrován patent Mapping architecture for arbitrary data models.

Vzhledem k velmi vágnímu popisu patentu se vztahuje obecně na mapování mezi dvěma či více datovými strukturami. V detailech (odstavec 004) je pak přesně uveden příklad mapování relačních dat na objekty.

“Mapping is provided, for example, between an Object space and a relational database, Object space and XML data model, an XML data model and a Relational data model, or mapping could be provided between any other possible data model to XML, relational data model, or any other data model.“

Co tomu říkáte, není něco shnilého na softwarových patentech? A co Microsoft a Object Spaces, budou žalováni? A ostatní? A Vy? Chystáte peníze na licenční poplatky?

 

 

Posted by nikola | 156 Comments

LLBLGen

Jak jsem slíbil, napsal jsem článek pojmenovaný Práce s O/R Mapperem LLBLGen. Protože je téma celkem vydatné, rozdělil jsem ho na části, tohle je první díl. Omlouvám se za zdržení, ale práce na našem stroji pro tuhle akci je celkem nákladným žroutem času.

Posted by nikola | 9 Comments

PayPal v Česku

Je to trochu off-topic, ale určitě pro mnoho z Vás velmi povzbuzující. Od 17.6.2005 funguje PayPal ve všech nově přistoupivších zemích EU včetně Česka. Zatím jen pro odesílání plateb (není možno se stát obchodníkem a přijímat platby), ale i tak je to výborná zpráva. Ebay se tímto konečně otevírá i pro nás.
Posted by nikola | 3931 Comments
Vedeno pod:

O/R mapper LLBLGen

Protože se poslední dobou na konferenci VSNET-L objevilo několik dotazů na práci s databází v prostředí .Net a zejména na problematiku mapování tabulek na objekty, tak bych chtěl napsat na tohle téma praktický článek. Věnoval bych se hlavně generátoru LLBLGen, s kterým delší dobu pracuji a mám s ním poměrně bohaté zkušenosti. Máte-li o to někdo zájem, napište to prosím do komentářů (i s případnými dalšími nápady). Díky.
Posted by nikola | 11 Comments

Jak se dostat do Gmailu

Nefunguje-li Vám tak jako mě celý dnešek Gmail, tak tohle by mohlo pomoct (mně to běží): http://gmail.google.com/gmail/?view=pr&fs=1 (Odkaz Gmail sekce Edit Services Info v Account Managementu).

UPDATE: Chyba je pravděpodobně někde na straně JavaScriptu (kterým je stránka generována), MSIE a proxy servery po cestě. Ve FireFoxu vše běží bez problémů. Podle ohlasu některých známých, kteří sedí v podobně nakonfigurovaném firemním prostředí (proxy) a používají IE, tak v tom nejsem sám. Občas se navíc i na stránce http://www.google.com/ig (osobní portál googlu) objeví “Service Temporarily Unavailable” v okně Gmail.

Posted by nikola | 80 Comments
Vedeno pod:

Reporting Services SP2

Asi před 14 dny vyšel Service Pack 2 pro MS SQL Server Reporting Services. Kromě řešení pár bugů přináší hlavně... ...fanfára!.. Client Side Printing - tedy možnost tisku reportu přímo z rozhraní Report Manageru, není nutné exportovat např. do PDF a tisknout z něj. Tisk je řešen pomocí ActiveX kontroly (obsahuje i Print preview!).

Ikona tisku v toolbaru

Další velkou novinkou je možnost prohlížet reporty pomocí SharePoint Services nebo SharePoint Portal Serveru.

Více informací.

Posted by nikola | 9 Comments

Bug nebo vlastnost?

Odvěké tajmeství programátorů bylo odhaleno:

Posted by nikola | 2 Comments
Vedeno pod:

Once upon a time...

Máte rádi pohádky? A co takhle jednu pěknou poučnou (anglicky)?

Posted by nikola | 4 Comments
Vedeno pod:

První příspěvek

Díky Michalovi za místo na blog a tímto se odměnuji svým prvním a snad i užitečným článkem na téma Zabezpečení webové služby s použitím WSE. Veškerý užitek je jen díky skvělým zdrojům a veškeré chyby a nepřesnosti padají na mou hlavu. Vítám jakoukoliv kritiku.
Posted by nikola | 2 Comments
Vedeno pod:
Více článků « Předchozí stránka
 
Vyvojar.cz na prodej!