Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Záznamy přednášek na NDC London 2016

V Londýně se od 11. do 16. ledna tohoto roku konala konference NDC (za touto zkratkou se skrývá plný název, tj. Norwegian Developers Conference  - myslím, že nemá cenu pátrat, proč se norská vývojářská konference koná mimo Oslo už nejen v Londýně, ale i v Sydney.

Zbytek na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/zaznamy-prednasek-na-ndc-london-2016.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

Nastavení služby Blogger čili Blogspot pro ukázky kódu a tisk

První blog jsem si kdysi založil na vývojaři a pořád ho tam ještě mám . Je to prakticky už jeden z posledních aktivních blogů na tomto kdysi aktivním serveru. Na svoji dobu nebyl špatný, ale nějak ustrnul, občas je nedostupný a psaní a zejména formátování příspěvků nebyla snadná práce. Ale nyní spíše popíšu, jak si nastavit Visual Studio a službu Blogger/Blogspot pro snadné vkládání a tisk ukázek kódu.

 Více na  http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/nastaveni-sluzby-blogger-cili-blogspot.html

Poznámky z code review - vytvoření xml řetězce

Při práci s daty uloženými na SQL serveru je často nutné předat složitější data, než dovolují jednoduché datové typy vstupích parameterů. Tento problém řeší MS SQL server možností předat v parametru xml, se kterým lze následně v uložené proceduře pracovat. K vytvoření xml přistupují programátoři různě  - ale obecně je asi dobré používat jeden přístup, který by měl vycházet i z možností jazyka a "vypadat" dobře.

 Pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/poznamky-z-code-review-vytvoreni-xml.html

Posted by mstr | 147 Comments
Vedeno pod: ,

Ztracen ve verzovacím pekle .NETu podruhé

Uplynulo pár dnů a přehled aktuálních verzí v .NETu je zastaralý - dalo by se říci, že Microsoft peklo už jen rozšiřuje, hlavně svým posledním kouskem, kdy původně oznámená  jména jako ASP.NET 5 mění na ASP.NET CORE 1.0 apod. (více na blogu Scotta Hanselmana).

Pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/ztracen-ve-verzovacim-pekle-netu-podruhe.html

Posted by mstr | 11 Comments
Vedeno pod: ,

Maybe - návrhový vzor

O kurzech na Pluralsight a jednomu zajímavému vzoru s názvem Maybe - více na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/maybe-navrhovy-vzor.html
Posted by mstr | 2315 Comments
Vedeno pod: ,

Alternativa k MS Visio

V minulém příspěvku jsem zmínil, že pro běžné dokumenty a domácí použití už téměř nepoužívám programy jako Word  či Excel z balíčku Microsoft Office. Ovšem netýká se to jen těchto programů - například Visio jsem si nahradil aplikací Draw.IO, kterou lze jednoduše do Google Drive doinstalovat a opět si využívat všech výhod, které to přináší.

Pokračování zde: http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/alternativa-k-ms-visio.html

Posted by mstr | 1917 Comments

Netradiční skript pro Google Sheets

Na počítači mám sice nainstalovaný balík MS Office, ale pro soukromé účely jsem už dlouho žádný z programů nepoužil - nějak to není potřeba. Většinu dokumentů jsem si navykl vytvářet na svém Google Drive a  Word, Excel a podobné programy tak již nepotřebuji. Je sice pravda, že Google aplikace jsou omezené, ale já soukromě neřeším žádné složité tabulky a ani nepotřebuji všechny schopnosti Wordu k napsáni dopisu či podobného nenáročného dokumentu.

Pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/netradicni-skript-pro-google-sheets.html

Posted by mstr | 168 Comments
Vedeno pod:

Ztracen ve verzovacím pekle .NETu

Kdysi dávno vycházeli články o DLL pekle - v dobách před .NETem byl problém sladit všechny verze knihoven používaných programem - tenhle termín je dobře vysvětlen na wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/DLL_peklo

.NET kdysi sliboval to vše změnit - a je pravdou, že ty hlavní problémy se vyřešili. Ale z původně přehledného systému se pomalu stává otesánek....

pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2016/01/ztracen-ve-verzovacim-pekle-netu.html
Posted by mstr | 287 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Chrome Developer Tools – tipy

Chrome DevTools asi zná každý vývojář, který se alespoň na chvíli podílel na nějakém webovém projektu. Je to velmi mocný nástroj pro řešení problémů se stránkami v prohlížečích a pokud se jako já nevěnejete čistě jen vývoji javaskriptů či ladění css, asi neznáte všechny jeho možnosti. Alespoň já tedy ne a uvědomil jsem si to při pravidelném prohlížení posledních odkazů na články ze světa IT na adrese: https://news.ycombinator.com/

 

Zbytek článku je na adrese http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/10/chrome-developer-tools.html

Posted by mstr | 79 Comments
Vedeno pod:

Poznámky z Code Review - kešování pro jednotlivé jazyky

Kešování hotových stránek či v případě MVC výsledků view je jedním z mnoha způsobů, jak zvýšit výkon aplikace. Samozřejmě nic není zadarmo a v případě kešování se platí spotřebovanou pamětí. Ale i u kešování mohou nastat na první pohled zanedbatelné problémy, obzvláště v případě, že kešováný obsah je nějakým způsobem závislý například na nastaveném jazyku či kultuře volajícího.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/10/poznamky-z-code-review-kesovani-pro.html

Posted by mstr | 18 Comments
Vedeno pod: , ,

Jaký vybrat notebook pro vývojaře v .NET/C#

Potřeboval jsem nový laptop a tak jsem prošel aktuální nabídku strojů - mé požadavky byly hlavně:

  • dostatečně výkonný procesor (i5 a výše)
  • více jak  8GB RAM (kvůli VM)
  • SSD disk minimálně 256 GB
  • FullHD rozlišení na displeji 12-14 palců
  • lehký (ideálně do 2 kg včetně zdroje)
  • dlouhá výdrž na baterie (ideálně kolem 6-8 hodin)

Nemám žádné zvláštní požadavky na grafiku - na laptopu mám nainstalovány zejména vývojařské nástroje, tedy Visual Studio, SQL servery apod.

 

Zbytek je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/07/jaky-vybrat-notebook-pro-vyvojare-v-netc.html

Posted by mstr | 0 Comments

Časopisy - aneb Nudíte se o prázninách 2?

Tady je seznam e-časopisů, které se orientují na vývojáře, především pak na vývoj v prostředí .NET.  Neplatí to ale pro všechny uvedené odkazy, zejména poslední časopisy jsou o vývoji a programování obecně.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/07/casopisy-aneb-nudite-se-o-prazninach-2.html

Najdete chybku v rádoby finanční aplikaci?

Opět taková menší hádanka - jistá finanční instituce se rozhodla nabídnout nový produkt. Potenciální klient si určí, jakou částku chce mít v jistém věku na účtu a  dále zadá, v kterém věku chce začít produkt využívat. Následně obdrží přehled, kolik v každém roce musí na účtě mít, aby cílovou částku obdržel a to při pětiprocentním úročení.

 

Pokračování  na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/07/najdete-chybku-v-radoby-financni.html

Posted by mstr | 44 Comments
Vedeno pod:
 
Vyvojar.cz na prodej!