Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

C# online a s hádankou

Dnes není nutné si instalovat Visual Studio či .NET knihovny na počítač, aby bylo možné si programování vyzkoušet. Existují i on-line editory, které samozřejmě nenabízejí tolik možností, jako plnohodnotné IDE, ale pro jednoduché příklady naprosto stačí.

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/04/c-online-s-hadankou.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

Poznámky z code reviews MVC aplikací

ASP.NET MVC má jednu velkou nevýhodu - leccos tam lze udělat hned několika různými způsoby a navíc jsou pravidla psána poměrně obecně a nejsou systémem vynucována. A tak se často sklouzne k tomu, že controller třídy jsou přeplácány metodami a akční metody pak kódem. Přičemž obecné pravidlo je, že by controller měl být co nejjednodušší (to jest přehledný).  Mně se líbí porovnání s dirigentem - ten také jen ukazuje, co má který nástroj kdy hrát, ale sám nehraje na žádný. Podobně i metody v controlleru nemají obsahovat žádný kód navíc než je nezbytně nutné pro řízení provedení požadované operace.Ne vždy se to povede a tak se na pár příkladech pokusím ukázat, jak to napravit - a začnu validacemi.

 

Zbytek článku je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/poznamky-z-code-reviews-mvc-aplikaci.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

Poznámky z code review - opět DRY

O tom, že programátor by se měl vyhnout opakování stejného kódu, jsem psal už několikrát - třeba naposledy v druhém článku téhle série Poznámky z code review 2  a párkrát i na starém blogu na serveru Vývojář.  V praxi se pořád ale setkávám s nedodržením zdánlivě jednoduchého pravidla DRY a tak je tenhle příspěvek zase o tom, jak se zbytečně neopakovat - tentokrát u Action metod Controlleru v ASP.NET MVC

 

Zbytek článku je dostupný na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/poznamky-z-code-review-opet-dry.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

PRG neni na PRD

Někdy se ty zkratky pletou a obdivuji zejména Američany, že se do nich totálně nezapletou. Američany proto, že ve zkracování všeho mají zvláštní oblibu a nejlépe, pokud to jsou jen tři písmena. Zkratku PRG je dobré nezaměnit s RPG, což by hned mohlo evokovat, že tenhle příspěvek bude o hraní her - což nebude. Bude o vzoru Post-Redirect-Get a jeho implementaci v ASP.NET MVC.

Pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/prg-neni-na-prd.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , ,

Na pokec se SMTP serverem

Často ani my programátoři nevíme, že komunikace server klient se odehrává často v textovém režimu a ani se příliš neliší od běžné řeči - naše počítače, tedy programy na nich běžící,  si mezi sebou povídají pomocí klíčových slov a dohodnutých kódu. Ovšem jako programátoři jsme od této komunikace většinou odděleni a netušíme tak, co probíhá pod pokličkou objektů v našem kódu - možná není špatné si to čas od času připomenout.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/na-pokec-se-smtp-serverem.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

Rozbitý formát HTML emailu

V práci jsme nedávno aktualizovali HTML online editor pro vytváření obsahu emailů - přešli jsme na CK editor.

Po nasazení se nám ozval jeden z uživatelů, že někteří příjemci jeho emailů dostali email divně naformátovaný - například se jim nezobrazili obrázky či některé odkazy byly podtržené, i když dle deklarace stylu neměly být apod.

 

Zbytek článku je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/rozbity-format-html-emailu.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

Jak zůstat v zahraničí on-line a neplatit moc

Tohle je trochu neprogramátorský příspěvek, ale snad se bude hodit, pokud vyrazíte za hranice a budete chtít mít datové připojení ze přijatelnou cenu. Jedním z řešení je koupě místní karty – takže tady je odkaz na pár příspěvků, které popisují reálnou zkušenost s koupí takové karty i s výběrem tarifu:

Itálie - http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/jak-na-datove-pripojeni-v-italii.html

Francie - http://martinstrimpfl.blogspot.cz/2014/10/datove-pripojeni-ve-francii.html

Švýcarsko - http://lezutedyjsem.blogspot.cz/2014/11/mobilni-data-ve-svycarsku.html

Posted by mstr | 0 Comments

Poznámky z Code Review - vlastnosti obrázků

Programátor dostal za úkol umožnit upload obrázků, součástí podmínek byly požadavky na velikost obrázku - tedy omezení šířky a výšky v pixelech, typ obrázku a maximální velikost souboru. Obrázek byl následně pro další zpracování přejmenován.

 

Zbytek článku je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/poznamky-z-code-review-vlastnosti.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

Když si myslíte, že něco nejde, tak možná toho jen málo víte

Dlouho, velmi dlouho, to v mém týmu fungovalo takto - z naších počítačů jsme se mohli přihlásit k vývojářskému databázovému serveru pomocí SQL autentizace. Na server určený pro testování   jsme se ale  mohli dostat jen přes odpovídající  doménový účet a k tomu jsme používali virtuální stroj zapojený do domény. Zábavné je, že s výše popsaným omezením jsme jako tým žili několik let a nikoho nenapadlo, že by to šlo jinak. Vlastně jsme se  asi všichni  smířili s tím, že to nejde a tak proč hledat řešení - když to nejde......Tenhle postoj přijali i nově příchozí a teprve vyhlídka nutnosti pracovat i s vývojářským serverem přes virtuálku byla tím správným impulzem pro nalezení řešení - které je při tom tak triviální, až se za tenhle příspěvek a přiznání v něm trochu stydím.

 

Zbytek článku je k dispozici na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/kdyz-si-myslite-ze-neco-nejde-tak-mozna.html

Validace v ASP.NET - závěr

Tento příspěvek je ohledně validace a lokalizace v ASP.NET MVC poslední. Jak jsem avizoval v předchozích dílech, dávám k dispozici zdrojový kód k všemu, co jsem popsal.

 

Zbytek je k přečtení na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-zaver.html

Posted by mstr | 0 Comments

Lokalizace cest

Při lokalizaci webových aplikací se zapomíná no možnost lokalizace cest. Nedivím se, ono je to už trochu složitější a náročnější, ale přeci jen je to něco, co často chybí k úplné lokalizaci aplikace.

Pro zjednodušení předpokládám, že příchozí request je zpracováván v kultuře dle klienta, tedy volajícího (lze si nastavit v browseru a dále je uvedeno i jak.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-potreti-globalne-3.html

Posted by mstr | 1 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Validace v ASP.NET potřetí a globálně - 2

Lokalizace popisek - MVC při zobrazování modelů používá metadata. Metadata k modelům poskytuje objekt ModelMetadataProviders. I přes množné číslo může být v MVC aktivní jen jeden takový objekt. Výchozím objektem je objekt třídy DataAnnotationsModelMetadataProvider - právě díký němu je možné vlastnosti třídy odekorovat atributy jako Required, DisplayName a pod.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-potreti-globalne-2.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Validace v ASP.NET potřetí a globálně - 1

V předchozích dílech jsem popsal jednoduchou i trochu složitější validaci adres a dotkl se i lokalizace.  Jak je vidět, validace i lokalizace  je jednoduchá, pokud máme jen malé rozmanitosti v datech  - například chceme pracovat jen s adresami v USA nebo v ČR. Ale validace zadávaných adres i celková lokalizace se může stát noční můrou v případě, že chceme podporovat adresy z více zemí. Každá z nich používá trochu jiný formát adresy a odlišná pravidla hlavně pro obdobu poštovního směrovacího čísla.

 

Zbytek článku na adrese http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/01/validace-v-aspnet-potreti-globalne-1.html

Posted by mstr | 0 Comments

Validace v ASP.NET MVC podruhé

Na konci předchozího příspěvku jsem zmínil, že bude nutné rozšířit validaci adres i o adresy z České republiky.  Smyslem tohoto dílu bude tedy mimo jiné i ukázat, jak udělat klientskou i serverovou aplikaci vlastnosti, která je závislá na jiné vlastnosti.

 

Zbytek článku na adrese http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/01/validace-v-aspnet-mvc-podruhe.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , , ,
Více článků Další stránka »