Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Na pokec se SMTP serverem

Často ani my programátoři nevíme, že komunikace server klient se odehrává často v textovém režimu a ani se příliš neliší od běžné řeči - naše počítače, tedy programy na nich běžící,  si mezi sebou povídají pomocí klíčových slov a dohodnutých kódu. Ovšem jako programátoři jsme od této komunikace většinou odděleni a netušíme tak, co probíhá pod pokličkou objektů v našem kódu - možná není špatné si to čas od času připomenout.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/na-pokec-se-smtp-serverem.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

Rozbitý formát HTML emailu

V práci jsme nedávno aktualizovali HTML online editor pro vytváření obsahu emailů - přešli jsme na CK editor.

Po nasazení se nám ozval jeden z uživatelů, že někteří příjemci jeho emailů dostali email divně naformátovaný - například se jim nezobrazili obrázky či některé odkazy byly podtržené, i když dle deklarace stylu neměly být apod.

 

Zbytek článku je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/03/rozbity-format-html-emailu.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

Jak zůstat v zahraničí on-line a neplatit moc

Tohle je trochu neprogramátorský příspěvek, ale snad se bude hodit, pokud vyrazíte za hranice a budete chtít mít datové připojení ze přijatelnou cenu. Jedním z řešení je koupě místní karty – takže tady je odkaz na pár příspěvků, které popisují reálnou zkušenost s koupí takové karty i s výběrem tarifu:

Itálie - http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/jak-na-datove-pripojeni-v-italii.html

Francie - http://martinstrimpfl.blogspot.cz/2014/10/datove-pripojeni-ve-francii.html

Švýcarsko - http://lezutedyjsem.blogspot.cz/2014/11/mobilni-data-ve-svycarsku.html

Posted by mstr | 0 Comments

Poznámky z Code Review - vlastnosti obrázků

Programátor dostal za úkol umožnit upload obrázků, součástí podmínek byly požadavky na velikost obrázku - tedy omezení šířky a výšky v pixelech, typ obrázku a maximální velikost souboru. Obrázek byl následně pro další zpracování přejmenován.

 

Zbytek článku je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/poznamky-z-code-review-vlastnosti.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

Když si myslíte, že něco nejde, tak možná toho jen málo víte

Dlouho, velmi dlouho, to v mém týmu fungovalo takto - z naších počítačů jsme se mohli přihlásit k vývojářskému databázovému serveru pomocí SQL autentizace. Na server určený pro testování   jsme se ale  mohli dostat jen přes odpovídající  doménový účet a k tomu jsme používali virtuální stroj zapojený do domény. Zábavné je, že s výše popsaným omezením jsme jako tým žili několik let a nikoho nenapadlo, že by to šlo jinak. Vlastně jsme se  asi všichni  smířili s tím, že to nejde a tak proč hledat řešení - když to nejde......Tenhle postoj přijali i nově příchozí a teprve vyhlídka nutnosti pracovat i s vývojářským serverem přes virtuálku byla tím správným impulzem pro nalezení řešení - které je při tom tak triviální, až se za tenhle příspěvek a přiznání v něm trochu stydím.

 

Zbytek článku je k dispozici na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/kdyz-si-myslite-ze-neco-nejde-tak-mozna.html

Validace v ASP.NET - závěr

Tento příspěvek je ohledně validace a lokalizace v ASP.NET MVC poslední. Jak jsem avizoval v předchozích dílech, dávám k dispozici zdrojový kód k všemu, co jsem popsal.

 

Zbytek je k přečtení na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-zaver.html

Posted by mstr | 0 Comments

Lokalizace cest

Při lokalizaci webových aplikací se zapomíná no možnost lokalizace cest. Nedivím se, ono je to už trochu složitější a náročnější, ale přeci jen je to něco, co často chybí k úplné lokalizaci aplikace.

Pro zjednodušení předpokládám, že příchozí request je zpracováván v kultuře dle klienta, tedy volajícího (lze si nastavit v browseru a dále je uvedeno i jak.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-potreti-globalne-3.html

Posted by mstr | 1 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Validace v ASP.NET potřetí a globálně - 2

Lokalizace popisek - MVC při zobrazování modelů používá metadata. Metadata k modelům poskytuje objekt ModelMetadataProviders. I přes množné číslo může být v MVC aktivní jen jeden takový objekt. Výchozím objektem je objekt třídy DataAnnotationsModelMetadataProvider - právě díký němu je možné vlastnosti třídy odekorovat atributy jako Required, DisplayName a pod.

 

Zbytek článku na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/02/validace-v-aspnet-potreti-globalne-2.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Validace v ASP.NET potřetí a globálně - 1

V předchozích dílech jsem popsal jednoduchou i trochu složitější validaci adres a dotkl se i lokalizace.  Jak je vidět, validace i lokalizace  je jednoduchá, pokud máme jen malé rozmanitosti v datech  - například chceme pracovat jen s adresami v USA nebo v ČR. Ale validace zadávaných adres i celková lokalizace se může stát noční můrou v případě, že chceme podporovat adresy z více zemí. Každá z nich používá trochu jiný formát adresy a odlišná pravidla hlavně pro obdobu poštovního směrovacího čísla.

 

Zbytek článku na adrese http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/01/validace-v-aspnet-potreti-globalne-1.html

Posted by mstr | 0 Comments

Validace v ASP.NET MVC podruhé

Na konci předchozího příspěvku jsem zmínil, že bude nutné rozšířit validaci adres i o adresy z České republiky.  Smyslem tohoto dílu bude tedy mimo jiné i ukázat, jak udělat klientskou i serverovou aplikaci vlastnosti, která je závislá na jiné vlastnosti.

 

Zbytek článku na adrese http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/01/validace-v-aspnet-mvc-podruhe.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , , ,

Validace v ASP.NET MVC poprvé a snadno

Validace v ASP.NET MVC je prý snadná - stačí ve ViewModelu použít příslušné atributy a je to - hned se provádí klientská i serverová aplikace. Jenže praxe až tak snadná není. Pokusím se popsat vývoj jedné malé aplikace.

 

Pokračování na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2015/01/validace-v-aspnet-mvc-poprve-snadno.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , , ,

Časovače ve službách

Krátký článek o tom, jak správně použít časovač pro spouštění opakovaných událostí v pravidelných intervalech. Docela často se v tom děla chyba a událost tak není spouštěna v pravidelných předpokládaných intervalech, ale méně častěji.

Zbytek článku na  http://martinstrimpfl.blogspot.com/2014/09/casovace-ve-sluzbach.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: ,

ASP.NET Binding kolekcí po třetí

View modely, které obsahují kolekce objektů, s sebou nesou obvykle nutnost testovat kolekci na na null hodnotu. Což není příjemné, komplikuje to kód a ten je i méně čitelný. V tomto posledním příspěvku věnovaného kolekcím v ASP.NET MVC popíši jedno z možných řešení.

Zbytek článku je jako obvykle zde: http://martinstrimpfl.blogspot.com/2014/12/aspnet-binding-kolekci-po-treti.html

Posted by mstr | 0 Comments
Vedeno pod: , ,

ASP.NET MVC a stránkování

Když už jsem uveřejnil několik příspěvku na téma MVC, tak tady je jeden odkaz na jeden z mých příspěvků, který jsem tady ještě nelinkoval a který je věnován stránkování záznamů – čemuž se obvykle nelze vyhnout, pokud chcete prezentovat větší počet záznamů. V příspěvku ukazuji jak sjednotit přístup ke stránkování, takže vývojář tomu nemusí věnovat téměř žádnou pozornost.

 

Celý příspěvek je na http://martinstrimpfl.blogspot.com/2014/11/strankovani-v-mvc.html

Posted by mstr | 0 Comments
Více článků Další stránka »