Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

OT: v čem pracujete?

Pracoval jsem v různých prostředích - velké kanceláři s dvěmi dalšími kolegy; v hale pod schodišťem s hóooodně kolegy sedícími u dlouhého stolu, který obíhal celou místnost; v cubiclech, kde jsme na prostoru cca 2,5*2,5 metru seděli dva (no možná to bylo 3*3 metrů); v středně velké kanceláři s jedním kolegou a konečně i v "pravém" open-space.

Žádné z těchto míst nebylo ideální. Ideální je, alespoň dle mého, mít zároveň pocit prostoru a soukromí. Tedy možnost mít kolem sebekupu lidí - tedy tak 4-6 kolegů a zároveň možnost soustředit se v klidu na praci - když je potřeba.  Takovému požadavku se asi více blíži open-space, ale vždy asi záleží na konkrétním pojetí prostoru.

Nejhorší na open-space je hluk. Pocitu soukromí lze  dosáhnout vhodným dělením pomocí nábytku ( a nebo kreslícími tabulemi), ale protože skříně a regály nesahají až ke stropu, hluk se prostorem vesele šíří. 
Takže lze slyšet hlasitější  hovor z kuchyňky, popřípadě hlasitější uvolňování flustrace z práce, která se právě nedaří Smile . Popřípadě polovinu telefonních hovorů těch kolem (oni zase slyší na oplátku vás). Mimochodem, pokud jste někdy viděli prostory českého Microsoftu (pořádají dny otevřených dveří - stačí sledovat seznam jejich akcí), tak tam mají i oddělené "telefonní budky" - malé uzavřené zvukotěsné místnůstky. Ostatně jejich prostory patří svým řešením k tomu lepšímu u nás.

Jakžtakž proti hluku pomáhají sluchátka - mám KOSS SB/45 a ty naštěstí dobře oddělují od okolního šumu - a zároveň poslouží při IP telefonování. Jsou vhodná i pro poslech MP3, pokud netrvate na perfektní kvalitě - zvuk je výrazně lepší než u sluchátek v relaci 150-700Kč. Ale pořád to není ono, možná by bylo vhodné dělat v open-space nějaké dělící stěny, které by prostor alespoň trochu oddělily - po navratu klasických kanceláří netoužím.

Zajímavá čísla přinesl i server iHned ve svém článku - v USA připadá na pracovníka cca 22m2, v Evropě 15m2 a u nas 12m2. V článku lze najít i 3D simulaci nových prostor redakce iHned - je vidět, že hluku tam bude více než dost. Já mám poměrně štěstí -  v aktuálním zaměstnání jsem spíše dokonce nad US průměrem: mám velký rohový stůl a dost místa kolem sebe, kvalitní nábytek i židli (a dobré kolegy)

Ale viděl jsem dost prostor, kde to neplatí. Jen čistě ze zábavy jsem si zkusil udělat malou sekvenci obrázků.

Takhle nějak to vypadalo v 19. století:


což je (téměř) k nerozeznání od čínské fabriky v 21. století:

 
ale české pojetí moderní open space pro vývojaře z roku 2008 k tomu nemá až tak daleko: 


i  když, abych byl objektivní, řešení připomíná typicku business třídu v letadle Boening a pro tu nejsou letenky nijak levné:


Myslím, že v podobném prostředí nejde pořádně pracovat - sluchátka jsou nutností, pocit soukromí žádný a stejně jako v letadle se občas někomu ze slepého kraje chce na WC....Na druhou stranu, zajímavá práce dokáže tyto nedostatky vyvážit.

Pěkná zamyšlení na téma "prostory pro vývojaře" občas napíše Joel Spolsky:
A co vy? Vyhovuje vám open-office? Vadí vám hluk při práci? Chcete mít pocit soukromí - a nebo vám kolegová za zády nevadí?


Zveřejněno 16. května 2008 6:00 by mstr

Upozornění na nové komentáře

Pokud chčeš dostávat upozornění emailem na změny u toho příspěvku,tak se zaregistruj zde.zde

Odebírat komentáře k tomuto příspěvku pomocí RSS

Komentář

# re: OT: v čem pracujete?

Do open space bych asi delat nesel, nebo tak za o 10 000,- vyssi plat pri stejne pozici/narocnosti prace a taky to u pohovoru rikam

16. května 2008 8:36 by Karel

# re: OT: v čem pracujete?

:)))

ja to resil spunty do usi, sluchatky koss pres to (v cenove hladine kolem 3000) a hluk se pak dal ustat s vhodnymi mp3

ve finale jsem ale stejne dal vypoved a jednim z duvodu bylo stresujici prostredi - jsem v tomto extrem a bylo mi to velmi neprijemne,  vydrzel jsem jen 2 roky - clovek se nemuze poradne koncentrovat na svoji praci a je pak zbytecne podrazdeny

nejde jen o hluk ale i o to, ze kdyz vas ma kazdy takhle na rane, z lenosti otravuje a vyrusuje i kvuli zbytecnostem, ktere by si mohl vyresit sam a ve vetsim poctu programatoru jste pak vyrusovani neustale ...

ad foto 3 - ve skutecnosti to je o neco vic v pohode nez to vypada na fotografii, meli by jste videt predchozi sidlo firmy, openspace nejen v lete 30 stupnu celsia a kvuli klimatizaci hluk jak v letadle ...

16. května 2008 8:42 by Mepis

# re: OT: v čem pracujete?

ja delam v openspace, ale u nas je teda reseny podstatne lepe, nez na obrazku 3 - vetsina lidi ma rohove stoly a k nim supliky, zbytek rovne stoly ekvivalentni velikosti a supliky, take je mezi stolama i  radama podstatne vice mista...

firma nam tez nabizela moznost nakoupit paravany nebo nastenky na vydeleni pracovniho mista, ale nikdo to tady nechtel...  :)

to, ze jsme vsichni pohromade - vyvojari, analytici a testeri - je pro me velikou vyhodou, nemusim je hledat po budove a kdyz neco chci, jenom zvednu hlavu a kouknu se jestli ten clovek sedi za svym stolem a tedy jestli se mi vyplati zvedat se ze zidle...  :)

16. května 2008 14:12 by Anna

Vytvoření nového komentáře

(povinný) 
povinný 
(povinný) 
Opiš čísla, která vidíš na obrázku:
 
Vyvojar.cz na prodej!