Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

OT: PC pro vývojáře potřetí

Laptop ano nebo ne
Ještě na vysoklé škole na začátku 90.let jsem dělal na laptopu (tusím Olivetti Quaderno, byl to tenktrát poměrně dostupný počítač XT). Lepší, ale s pasivním displejem a s  Pentiem, jsem pak měl v druhé polovině 90.let. Poslední laptop, který sloužil na práci, bylo HP s mobilním Pentiem III a displejem 14“ 1400*1050. V mém aktuálním zaměstnání se to řeší tak, že existují „erární“ laptopy, které si na případné pracovní cesty půjčíte a na stole máte „normální“ PC.

Mohu tedy snad mít na práci s laptopem názor – a ten je, že laptop není zrovna moc ergonomický stroj. Je přenosný a to je jeho jediný výhoda.

Na cestách vlakem si raději buď normálně odpočinu a nebo skouknu film na PDA či na tomtéž něco přečtu (viz seriálek o učení angličtiny). Nemám potřebu pracovat všude a pořád. Pokud bych vlak využíval denně, trávil v něm několik hodin, tak možná změním názor, ale to je na každém, aby si našel své priority.

Pokud potřebuju pracovat na něčem doma, mám přenosný disk a nic mi nebrání si příslušnou část kódu, dokumentace a dalších věcí prostě zkopírovat a i doma pracovat na normálním PC.

Uznávám že existují situace,  kdy  jiné řešení než laptop nezbývá a nebo prostě výhody a potřeby převažují nad nevýhodami laptopu. Jenže je to řešení dražsí než stolní PC – a to citelně, neboť se obvykle dokupuje dock, externí panel, externí kvalitní klávesnice – tedy vše, co je součástí PC.

V diskuzních příspěvcích bych tak spíše přivitalé zkušenosti s konkrétními typy než příspěvky na téma „laptop rules“ – ostatně nakonec některé další příspěvky se tímhle směrem vydaly – dík.

Počítač pro vývojaře
Zažil jsem situaci, kdy pro vývoj byla zakoupena nevhodná PC a následné stížnosti vývojářů.  Původní příspěvek jsem napsal proto, že se domnívám, že lze dnes postavit za rozumné peníze takové PC, se kterou po celou dobu jeho moralní životnosti bude bežný/normální vývojář pro Win platformu spokojen. Smyslem článku nebylo udělat sestavu za co nejméně – odhadem není problém mít sestavu za 10.000 Kč – ale chtěl by na tomhle někdo pracovat? Smyslem ani nebylo dělat velké kompromisy – dnes skutečně nejsou potřeba.

4GB paměti jsou 32bit systémem nepoužitelná, 64bit už tohle omezení nemá. Pokud občas potřebujete spusti VirtualPC – třeba hned několik, máte spuštěno Vstudio, SQL server, otevřeno pár doců a k tomu dál dalších prográmků, tak paměť jistě oceníte.

U pamětí, CPU, desek a grafik byl v poslední době takový pokrok, že prakticky běžné řešení přináší dostatek výkonu. Naopak disková část žádné závratné změny nezaznamenala a chtěl jsem tedy napsat jak to (možná) řešit. Problém s pomalými HDD vyřeší příchod SSD, ale na ten si dva tři roky ještě počkáme.

Pokud někteří diskutující poukazují na mé divné nároky, stačí si na téma výkon přečíst něco přímo od praktiků, než začnou tyhle věci zlehčovat a v podstatě degradovat PC pro vývoj na uroveň lepšího psacího stroje:

http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2007/11/01/tip-trick-hard-drive-speed-and-visual-studio-performance.aspx
http://www.codinghorror.com/blog/archives/000800.html


Více monitorů vedle sebe
Sám jsem uspořádání dvou širokouhlých 1680*1050 monitorů označil za divné – mne prostě na základě mé osobní zkušenosti zatím nejlépe vyhovují dva 20" LCD v rozlišení 1600*1200. V žádném „klínu“ je nemám, jeden mám natočený a obvykle tam mám zobrazenou nějakou pomocnou aplikaci (schéma databáze, analytické dokumenty, diagramy, okno virtualu apod).

Doma mám levnou dvacítku, širokoúhlou, a jsem spokojen.

Změnu nativního rozlišení LCD panelu bych nedoporučoval (například 19“ na 1024*768) – obraz již nikdy není dokonalý, interpolace zázraky nedokáže. Jenže postarší generace už obvykle tak dobře nevidí a tak ji písmenka v běžné velikosti fontu na panelu s bodem 0.255 mm připadají malá – a zde je potřeba zvážit při koupi, zda si raději nekoupit 24“ – s bodem 0.27 (asi takový vhodný kompromis mezi příliš malým a příliš velkým bodem).  Také si si myslím, že pomocná zobrazovací plocha není špatná a prostě menší 17“ či 19“ vedle 24" najde u vývojáře využití.

Dnes bych si třeba domů místo levné dvacítky koupil levnou 24“ – takový Samsung 245B je dle mého rozumný panel za rozumnou cenu. Dva vedle sebe bych nechtěl – doma si spíše dělám „pro radost“. Ale větší plocha je dle mého prostě vždy plus. 1920*1200 je lepší než 1280*1024.

Další informace si hledejte na http://research.microsoft.com/displayArticle.aspx?id=433

Počet jader

Více jader má své výhody – alespoň já mám spuštěno více aplikací zaráz. A kupovat jiné CPU než od intelu v dnešní době smysl nemá, takže těch více jader prostě do PC dostaneme tak jako tak a s tím zároveň více výkonu. V dnešní době není otázkou, zda vícejádrový procesor, ale zda 2 nebo 4 jádra.

Cena sestavy
Když se podíváte na poměrně běžnou sestavu pro vývojáře (Intel chipset, Intel dvojjádro, 4GB RAM, SATA disk, 24“LCD TN technologie, klavesnice (MS Natural 4000) atd), zjistíte, že bez DPH ji pořídíte někde kolem 28 tisíc.

Zapojení dvou raptorů 150GB y cenu zvýšilo cca o třetinu, SAS disky o dvě třetiny.

Ale pokud budete chtít kvalitni LCD monitor (ne TN technologii), lepší grafiku či čtyřjádro, základní cena sestavy se zvedne téměř o polovinu (hlavně kvůli LCD). A přidání raptorů zvýší cenu takovéto sestavy už jen o pětinu. SAS disky o 40 procent.

Poznámka: v případě, že si do sestavy dáte dva disky řady Raptorů, jste na základní ceně značkového laptopu se 17“ UXGA displejem (s nutností dokoupit další paměť, dock, externí klavesnící atd).


Teď započtěte cenu SW (operační systém, VS, předplatné MSDN, analytické nástroje, MS Office apod.l) – a zjistite, že cenový rozdíl „běžného“ řešení se SATA diskem a řešení s dvěma raptory je prakticky zanedbatelný a řešení se SAS disky vás bude stát tak 10-20 procent navíc.

Stojí to za to? Není to žádné drastické navýšení celkové ceny a na stole budete mít pracovní nástroj, u kterého nečekáte a máte pocit naprosto plynulé práce a které v pohodě přečká pár let než vás začne „zdržovat“.

Navíc je těžké, zejména ve větších firmách, říci, na projektu jakého rozsahu budete pracovat za půl roku - ale pokud je firma rozumná a odpovědní lidé umí navrhnout optimální PC, tak prostě dostanete rychlý pracovní nástroj.


Diskuze
Diskutující bych chtěl do budoucna poprosit, zda by v budoucnu nebylo možné vypustit z příspěvků generalizace a osobní útoky, tedy například věty :

„Pokud pracuješ takto (já nikde nepsal, jak pracuju), tak to potěš koště. V tomto případě Ti možná nikdo neřekl (ale řekl), že....“
„...chybu niekde inde, mozno aj medzi klavesnicou a stolickou
(diagnostika na dálku bez znalostí).....“

Je to jen prosba, vítány jsou jakékoliv komentáře a nebudu je nijak omezovat.Zveřejněno 23. ledna 2008 21:02 by mstr

Upozornění na nové komentáře

Pokud chčeš dostávat upozornění emailem na změny u toho příspěvku,tak se zaregistruj zde.zde

Odebírat komentáře k tomuto příspěvku pomocí RSS

Komentář

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

S clankem vesmes souhlasim, jen toto mi prijde v dobe internetu dost sebevrazedne reseni: "Pokud potřebuju pracovat na něčem doma, mám přenosný disk a nic mi nebrání si příslušnou část kódu, dokumentace a dalších věcí prostě zkopírovat a i doma pracovat na normálním PC.".

Pokud clovek pracuje na vetsim projektu, tak neustale kopirovani ma za nasledek tak maximalne premazani jine sve hotove prace. Myslim, ze mnohem optimalnejsi reseni je VPN + nejake SVN/CVS.

Sami to takto ve firme mame, a kdokoli muze na projektu pracovat z domu bez nutnosti resit pripadne kolize nebo slozite rucni slucovani.

23. ledna 2008 22:19 by Ludek Vodicka

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

kopírování: chtěl jsem jenom řící, že pokud chci pracovat někde jinde, není nutné mít hned laptop. Jestli si zdrojáky vezmu z repository na přenosný disk a poté je tam vrátím a nebo pracuju přes VPN, není až tak podstatné (vlastně je to u SVN skoro totéž, jen přenosný disk má jinou přenosovu charakteristiku :-))

23. ledna 2008 22:36 by mstr

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Ergonomie kbd+myš notebooků je věc zvyku, mě už teď spíš vyhovuje, že z kbd se dostanu na touchpad bez nějakáho šmátrání a myš už používám jen na vyslověně kreslicí akce. Stejně tak psaní číslic přes šift je věc zvyku (a po pravdě řešeno v C# skoro žádná čísla nepíšu, snad jen 0, a jestli mačkám AltGr nebo šift pro ostatní znaky je jedno). Důležité je spíš dát tomu kterému vývojáři to, na co je zvyklý a co mu dělá dobře. Už jen představa, že píšu programy na jiném počítači než na který jsem zvyklý (ikony, zkratky, nainstalované pomůcky i to co je v historii textboxů) mě irituje :-)

23. ledna 2008 23:13 by pazu

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

to mstr: ako na tych "erarnych" notebookoch riesite customizaciu uzivatela?

Myslim nastavenie plochy, nastavenie visual studia, kopec nastrojov, ktore kazdemu uzivatelovi vyhovuju inak, myslim si, ze to je hlavny dovod, preco uprednostnujem notebook.

23. ledna 2008 23:27 by vlko

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Vzhledem k tomu, že jsem i studentem VŠ, tak je pro mě notebook výhodnější. Ergonomii nechme stranou. Každému vyhovuje něco jiného. A popravdě, na notebooku se mě už píše skoro stejně dobře jako na MS Natural4000. Co oceňuju je, že mám všude stejné prostředí, všude stejné aplikace a dokumenty na stejných místech. Navíc se mě už nestává, že bych měl na jednom místě nějaký soubor a zapomněl ho zkopírovat. Navíc teď jsme psali písemku z Javy (Napsat asi za 2 hodiny program), a pokud si mám vybrat jestli ho psát na poměrně rychlém počítači s kvalitním LCD (P4 3GHz, 2GB RAM, LCD Eizo) nebo na svém notebooku (Acer 1,6GHz, 2GB Ram) tak si vyberu ten notebook. Nejen že tam mám IDE nastavené jak jsem zvyklý, ale ještě mám jistotu, že všechny dokumenty mám tam kde jsem si je ukládal a jako bonus mám na disku uloženou hudbu co zrovna poslouchám a můžu si jí pustit do sluchátek, takže pak mám pohodu jak na zkoušku tak na práci kde chci.

24. ledna 2008 4:01 by Angel

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Já pracuju na 2 roky starém notebooku CoreDuo 1.66 2GB Ram, v práci ho připojuju na 19" monitor a G15 klavesnici. Doma mám průměrné PC ale pracuju na notebooku, protože je fajn dělat stále ve stejném prostředí (nastavení, aplikace, dokumenty atd.). Nějaký čas už myslím na to, že v tomhle roce bude potřeba trochu posílit HW (64bit, 4GB Ram, lepší procesor) a po pravdě jsem trochu na vážkách - investovat 50 000,- do nového notebooku, který zase bude odhadem stačit na 2 roky, nebo jestli koupit do kanceláře našlapané PC za cca 30 - 40 000,- s možností průběžného upgrade ale za cenu omezené "mobility" tzn. nutnost pracovat vzdáleně, všechno nastavovat 2x atd. atd. Na notebooku mi opravdu vadí jeho poměrně rychlé zastarání a takřka nulová možnost upgrade, jinak pracovat na notebooku si člověk poměrně rychle zvykne. Vzhledem k tomu že poměr práce je u mě tak 3/4 kancelář 1/4 doma - asi zůstanu u notebooku s tím, že jednou za 2 roky člověk musí překousnout větší investici, která je ale vyvážená 2roky bezproblémového přenášení pracovního prostředí :-) Nehledě na fakt, že pokud by člověk měl zaplatit 2x VS.NET a další nástroje, vychází cena notebooku stále podstatně levněji než 2 takřka totožně nastavené PC ;-)

24. ledna 2008 10:09 by ergo

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Z autora podle mého názoru mluví zkušenost a všechny 3 články považuji za povedené. Tři měsíce zpátky jsem si stavěl svůj vývojářský počítač a držel jsem se podobných principů. Pokud by to někoho zajímalo, dávám odkaz na diskuzi na zive.cz: http://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=1124406#1124406 (ten odkaz je na skoro-finální sestavu, ale ve stejném vláknu lze najít řadu dalších diskuzí třeba o Core 2 procesorech atd.).

24. ledna 2008 11:07 by Borek

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Mě se na práci z domu osvědčil terminálový přístup (LogMeIn, VPN+Vzdálená plocha, VNC...). Domácí stroj pak může být prakticky jakýkoliv a přitom mám výkon a pracovní prostředí, na které jsem zvyklý. Na cesty k zákazníkům bych si to rozmýšlel, ale na práci z domova (když už se tomu nedá vyhnout) je to ideální.

24. ledna 2008 11:19 by TakyMartin

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

4G pameti jsou 32bitovym systemem mozna nepouzitelne, ale pri dnesnich cenach pameti se vyplati tam osadit 4G a pouzivat 3,5G.

24. ledna 2008 12:24 by Ctirad

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Mobilita a stejné nastavení stanice se dá docela elegantně řešit pomocí VPN + vzdálené plochy. Docela mi tadle metoda vyhovuje a doufám, že jednou nějaký výrobce příjde s notebookem, který bude fungovat pouze jako terminál :)

24. ledna 2008 13:51 by Isac

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

to vlko: na laptopech customizaci neresime. Jsou tam naistalovany pouzivane vyvojove nastroje a potrebny pracovnik si doda "praci". Neni to idealni, ale zatim to neni velky problem.

24. ledna 2008 22:04 by mstr

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Z článku: "4GB paměti jsou 32bit systémem nepoužitelná".

Není to úplně pravda, sám používám na práci Windows 2003 32bit a vidí a využijí celé 4GB.

25. ledna 2008 10:16 by Vande

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

A jaké máte reálné zkušenosti s praci přes VPN a terminál ? Není to přeci jen občas trochu omezující ?

25. ledna 2008 11:08 by ergo

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

S dobrý připojením je vzdálená plocha pro práci uplně v pohodě.

Např. když si pustim lokálně Netbeans na stanici P4 3.2 / 4 GB RAM tak je celkový dojem horší než když se připojím vzdálenou plochou do práce na zánovní Xeon a používám Netbeans tam.

25. ledna 2008 11:41 by Isac

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

Myšlenku, že NTB není ergonomický stroj osobně odmítám. Dva roky nazpět jsem si pořídil IBM T60P, jen si chrochtám a počítám že rok dva ještě budu. Má to S-ISP 15" 1600x1200, 2GHz DUO, 100GB 7200ot. a jediné co jsem rozšiřoval byla ramka z 1GB na 2.5GB, navíc 512MB grafika ATI... takže sem tam se dá něco zapařit:-) Ale na práci vynikající nástroj, žádný externí monitor nepotřebuji, klávesnice super - na klasické jsem daleko pomalejší (větší proklik kláves).Prostě ho bafnu a mohu pracovat kdekoliv bez nějakých omezení. Ergonomie bude spíše jen o zvyku.... ;-)

30. ledna 2008 12:03 by crag

# re: OT: PC pro vývojáře potřetí

V práci mám ntbk, doma své PC, na kterém si řeším soukromé věci. Jelikož si za své nebudu kupovat VS, Office Profi a další sw, tak pokud potřebuji něco dělat doma, tak mi nezbude, než se tahat s ntbk. V práci mám k ntbk normální myš a klávesnici. To mi zatím stačí. Druhý monitor by se hodil, snad časem bude.

Řeší se tu ergonomie, ale o sw tu zatím nikdo nepíše. Nebo máte skutečně i doma vše legální?

4. února 2008 10:56 by pavel

Vytvoření nového komentáře

(povinný) 
povinný 
(povinný) 
Opiš čísla, která vidíš na obrázku:
 
Vyvojar.cz na prodej!