Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Minority blog

blog mainly about not well known things
Seznámení s iBatis.NET

V poslední době dělám hon za ideálním ORM frameworkem. Chvilku si pohraju, pak zjistím, že mi něco nesedí a jdu dál. Tímto způsobem jsem v poslední době vyzkoušel CoolStorage, ActiveRecord a teď jsem se dostal k iBatis.

iBatis jde trochu jiným směrem než oba zmíněné frameworky. Zatímco CoolObjects či ActiveRecord se vás snaží primárně odstínit od práce s databází (což byl také důvod, pro který jsem je opustil), iBatis vám nechá dostatek prostoru pro vlastní dotazy do DB, namapování entit v databázi na objektový model a to vše je relativně dobře odstíněné od samotného kódu. Tenhle přístup se mi dost líbí, jen je trochu problém v tom, že se všechno to mapování píše do xml souboru a IDE to tudíž zcela logicky pársuje jako XMLko. Do ideálu tomu chybí, aby IDE rozpoznalo SQL v rámci XMLka a dokázalo to validovat (jj, utopie) :-)

Nemá cenu, abych to tady nějak moc prodlužoval. Koho zajímá dozvědět se něco více o iBatis ať zavítá na blog Honzi Novotného a něco si o něm přečte v docela rozsáhlé recenzi iBatis - tak trochu opomíjený ORM. Je to sice o java verzi iBatisu, ale princip je naprosto stejný.

Posted: 2. prosince 2007 14:16 by minority
Vedeno pod:

Komentář

michal napsal:

A treba LINQ? ;-)

# prosince 2, 2007 21:38

pbouda napsal:

Také doufám, že by to LINQ mohl "rozštípnout," ale popravdě jsem poněkud skeptický. Ovšem množství ORM frameworků, které neustále přibývají, protože každý potřebuje vždy něco trochu jiného, jasně ukazuje, že je něco špatně. Řekl bych, že místo abychom se sémantickou mezeru pokusili překlenout, tak se jí snažíme zasypat.

# prosince 3, 2007 10:08

Jarin napsal:

iBatis jsme pouzili na zkousku v jednom projektu, ale prave chybejici validace SQL v XML byla nejvetsim zdrojem problemu a frustrace. Chyby v SQL syntaxi se navic strasne spatne hledaly a ani zmatene vyjimky iBatisu situaci prilis nepomahaly. Presto je to velmi zajimavy framework a obecne ho muzu doporucit, pokud z nejakeho duvodu nemuzete pouzit LINQ.

# prosince 11, 2007 12:26
Nejsou povoleny nové komentáře k tomuto příspěvku
Vyvojar.cz na prodej!