Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc
Titulní Blogy Fotky Soubory

Mazinův blog o SharePointu

SharePoint 2010 odchází do důchodu

13. 10. 2015 SharePoint 2010 přešel z mainstream podpory do rozšířené podpory. Co to znamená? Konec některých vymožeností:

 1. Nadále budou vydávány pouze opravy řešící bezpečnostní problémy, žádné jiné.
 2. Veškeré support incidenty jsou nyní zpoplatněny.
 3. Microsoft nyní nepřijímá žádné další návrhy na změny a nové funkce.

SharePoint 2010 se nám prostě přesouvá do další fáze svého životního cyklu. Ta bude trvat 13. 10. 2020. Z pohledu dalšího provozu máte na výběr:

 1. nechat instalaci dožít s rizikem, že se objeví chyba, která mě bude bolet, ale kterou už nikdo nebude řešit. Toto se netýká bezpečnostních chyb.
 2. upgrade na SharePoint 2013. To lze udělat pouze pomocí detach-attach scénáře. Tedy instalací nového serveru s SharePointem 2013 a připojením kopie databáze z SP 2010.
 3. upgrade na SharePoint 2016. Aktuálně je ve verzi IT preview. V tomto případě musíte vyčkat na SharePoint 2016, který je v RTM ohlášen na Q2 2016. Reálně to čekání bude trvat déle, než si nová verze tzv. “sedne”. Další otázkou je, jestli bude možný přímý upgrade, nebo bude nutný meziupgrade na SharePoint 2013.
 4. migrací do SharePointu Online. Z mého pohledu nejperspektivnější varianta. Hlavně proto, že v jejím případě se dalším upgradům vyhnete. Obsahuje taky nejvíce funkcí, které průběžně přibývají. Více než připravovaný SharePoint 2016. Na druhou stranu musíte vyřešit aktuální customizace. Zejména WSP balíčky. Ty prostě do SharePointu Online nedostanete. Některé se dají předělat na SharePoint apps nově přejmenované na SharePoint add-ins. S dalšími se holt budete muset rozloučit. Smutný obličej

Zatím se nic tragického neděje. Většina chyb byla odstraněna. Nicméně je to určitě dobrý okamžik k zamyšlení se nad tím, co s vašimi stávajícími instalacemi SharePointu 2010.

Zveřejněno 18. října 2015 1:00 by mazin

Komentář

Žádné komentáře
Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.

About mazin

V občance mám v kolonce jméno uvedeno Jan Vaněk. Věnuji se SharePointu přes 8 let. Hlavně jako architekt, programátor a autor pilotů a prototypů. Rád se totiž šťourám v tom, co má SharePoint "pod kapotou". A když narazím na něco zajímavého, napíšu o tom článek. Kromě toho občas přednáším, publikuju na Codeplexu a odpovídám na StackExchange. Jsem MVP, MCT, MCSD, MCITP, MCDBA a Certified Scrum Master.

Syndication

News

 • Web Developer
 • Enterprise Application Developer

 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Application Development
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Application Development
 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Configuration
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Configuration
 • .Net Framework 2.0, Distributed Applications
 • .Net Framework 2.0, Web Applications
 • .Net Framework 2.0, Windows Applications
Powered by Community Server (Personal Edition), by Telligent Systems
Vyvojar.cz na prodej!