Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc
Titulní Blogy Fotky Soubory

Mazinův blog o SharePointu

SharePoint Designer 2013 a opakující se “Server-side activities have been updated” chyba

S touto chybou se můžete setkat při tvorbě workflow pomocí SharePoint Designeru v SharePointu Online. Je způsobena tím, že SharePoint Designer není schopen otevřít uložené workflow. Týká se workflow 2013. Bohužel za určitých okolností se můžete dostat do situace, kdy se tato chyba opakuje, i když jste požadovaný restart SharePoint Designeru provedli.

SharePoint Designer si z SharePointu stahuje v průběhu práce celou řadu informací, které si ukládá na disk. Pak se je snaží použít, aby další práce byla rychlejší. Včetně toho, že si je na disku nechává mezi jednotlivými spuštěními a následně jen zkontroluje, jestli v nich nedošlo ke změně. Informace si ukládá do adresářů %APPDATA%\Microsoft\Web Server Extensions\Cache a %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\WebsiteCache. Nás bude zajímat hlavně ten druhý. Obsahuje podadresáře, které odpovídají jednotlivým otevřeným tenantům. Zde je příklad:

A ještě si ukážeme obsah adresáře 15.0.0.4455, což je evidentně verze runtime:

Některé DLL jsou evidentně generované proxy. Datum jejich vytvoření je aktuální. Adresář 1033 obsahuje šablony do Visia, které se dá také využít pro tvorbu workflow (a které umí SharePoint Designer využít):

Pokud je něco špatně, je obsah adresáře 15.0.0.4455 takovýto:

Průběh zpracování workflow z SharePointu:

 1. Stáhnutí definice workflow
 2. Stáhnutí dostupných aktivit
 3. Zpracování stažených dat

A právě bod 3 může být problém. Zobrazená chyba totiž předpokládá, že se workflow nepodařilo otevřít proto, že aktivit v něm použité neodpovídají staženým definicím aktivit v cache. V cache totiž mohou být dříve stažené aktivity. Restartem SharePoint Designeru a opětovnému připojení se ke spravovanému tenantu dojde ke znovunačtení aktivit a jejich definic. Pokud je ale problém lokální, tedy selže zpracování aktivit, ocitáme se v nekonečné smyčce.

Zkoumáním přenosů z SharePointu a knihoven natahovaných do paměti SharePoint Designerem a srovnáním mezi fungujícím a nefungujícím SPD jsem došel k tomu, že problém je ve zpracování stažených informací. Důvod může být například v tom, že máte v systému zaregistrovaný novější modul pro zpracování definice WF (včetně dostupných aktivit), než se kterým počítá SharePoint Designer. I on totiž, stejně jako většina programů pro tvorbu workflow postavených na Windows Workflow Foundation, spoléhá na externí komponentu z Visual Studia. Visual Studio umožnuje tvořit workflow včetně vizuálního návrháře. Tuto komponentu (resp. sadu DLL) můžete použít ve vlastním projektu a udělat např. vizuálně odlišný designer. Standardní komponentu použijete na začátku pro načtení dostupných aktivit, XAML definice workflow a na konci pro vygenerování pozměněné definice workflow. Takto to dělá i SharePoint Designer.

V mém případě SharePoint Designer přestal fungovat po instalaci Visual Studia 2015 (s Visual Studiem 2013 není problém). Nová verze Visual Studia zřejmě zaregistrovala svoje komponenty a SharePoint Designer se s tím nepopral. Nepomohla jeho reinstalace ani instalace shellu (jádra bez GUI) Visual Studia 2013. Smutný obličej Podle informací na Internetu ale není Visual Studio 2015 jediným možným zdrojem potíží tohoto typu.

Možná řešení a workaround:

 1. Vymazání SPD cache (u mě nepomohlo):
  1. ukončete SharePoint Designer.
  2. smažte obsah adresáře %APPDATA%\Microsoft\Web Server Extensions\Cache
  3. smažte %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\WebsiteCache včetně podadresářů
 2. Překopírování obsahu ze “zdravého” systému do “nemocného”. Najděte si počítač s fungujícím SharePoint Designerem. Zkopírujte si obsah cache adresářů do počítače, kde vám SharePoint Designer nefunguje. U mě to zabralo. Toto bude fungovat jen do změny použitého runtime.
Zveřejněno 5. října 2015 0:00 by mazin

Komentář

Žádné komentáře
Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.

About mazin

V občance mám v kolonce jméno uvedeno Jan Vaněk. Věnuji se SharePointu přes 8 let. Hlavně jako architekt, programátor a autor pilotů a prototypů. Rád se totiž šťourám v tom, co má SharePoint "pod kapotou". A když narazím na něco zajímavého, napíšu o tom článek. Kromě toho občas přednáším, publikuju na Codeplexu a odpovídám na StackExchange. Jsem MVP, MCT, MCSD, MCITP, MCDBA a Certified Scrum Master.

Syndication

News

 • Web Developer
 • Enterprise Application Developer

 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Application Development
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Application Development
 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Configuration
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Configuration
 • .Net Framework 2.0, Distributed Applications
 • .Net Framework 2.0, Web Applications
 • .Net Framework 2.0, Windows Applications
Powered by Community Server (Personal Edition), by Telligent Systems
Vyvojar.cz na prodej!