Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc
Titulní Blogy Fotky Soubory

Mazinův blog o SharePointu

Upgrade SharePointu 2007 na SharePoint 2010 - 2. díl

Tak jsem dokončil upgrade jedné reálné instalace SharePointu 2007 na SharePoint 2010 a snad jsem se z toho i dostatečně duševně zotavil. V jednom ze svých předchozích příspěvků na téma upgrade SharePointu na verzi 2010 jsem totiž vývojáře z Redmontu poněkud přechválil. Shrnu proto své aktuální postřehy:

 1. Upgrade obsahuje chování, které jen stěží lze označit jinak než chyby. Jde především o manipulaci s web.configem. SharePoint 2010 pomocí web.configu konfiguruje svoje webové služby. To je prima, protože do toho alespoň vidíte. Problém nastane, pokud už máte nějaké svoje konfigurované, a nebo pomocí web.configu konfigurujete přístup k ext. WCF službám. V takovém případě uprade spadne a vy ve web.configu objevíte nesmyslný element <system.>. Takový element samozřejmě .NET ani SharePoint nezná, a proto webová aplikace SharePointu nepoběží. Musíte to udělat tak, že element <system.serviceModel> před upgradem z web.configu odstraníte a po upgradu do něj přidáte svůj obsah.
 2. Podobně to dopadne, když máte ve web.configu element. <system.web.extensions>. Také ten musíte před upgradem smazat, jinak se dále nepohnete. Mimochodem na podobný problém jsem narazil při instalaci Project Serveru 2010. Taky jsem musel inkriminovaný element nejprve odstranit a pak teprve prošel instalační průvodce v pořádku.
 3. I přesto, že by se mohlo zdát, že serverová část SharePointu je zpětně kompatibilní, není to pravda. Osobně jsem nejvíce problémů zažil s workflow. A to konkrétně se standardními workflow SharePoint serveru, tedy Schvalování a Připomínkování. Obě jsou předělána, ale existuje funkce, která doinstaluje zpětně kompatibilní varianty. Bohužel to moc nefunguje. Dokonce se mi stalo, že SharePoint najednou přestal zpracovávat čekající workflow. Tzn. uspaná workflow se už neprobouzela. Dalším průvodním jevem bylo, že proces owstimer konzumoval 25% CPU a logy SharePointu se plnily stále stejným záznamem "Požadovaná operace není podporována" a to téměř 100x za vteřinu. Jednotlivé půlhodinové logy měly cca 800MB! Po restartu owstimeru se vždy choval nějakou dobu způsobně, ale pak se vrátil do chybových kolejí. Dlouho se mi nedařilo přijít na to, v čem je problém, proto jsem vyvolal incident a řešil to s MS podporou. Ale bohužel mi nepomohli... Naštěstí jsem příčinu našel sám. Všiml jsem si totiž, že vždy po resetu owstimeru se nejprve v logu SharePointu objevila hláška o tom, že se pokouší restorovat workflow se stejným instance ID. Pak následovala operace EnsureListITemsData a již zmíněná chyba. Problém bylo, jak zjistit, co to je za workflow podle daného instance ID. Tady jsem musel "sfárat" do databáze SharePointu, konkrétně do tabulky SheduledWorkItems. To je v podstatě registr uspaných workflow. No a zde jsem podle instance ID zjistil o jake workflow jde. Šlo o standardní schvalovací workflow. Taky se z toho záznamu dalo zjistit, o jaký seznam a položku se jedná. No a po smazání seznamu bylo vše OK. Ještě, že šlo o testovací seznam! Možná by stačilo prostě provést deregistraci toho workflow z postiženého seznamu. To jsem ale nestihl zjistit.
 4. Zmizela možnost definovat si vlastní odkazy v kontextovém menu aktuálně přihlášeného uživatele. Nevím jak vám, ale některým mým uživatelům to chybí.
 5. Při upgradu jsem přišel o úpravy webu enterprise search, takže jsem je musel dělat znovu.
Obecně musím říci, že upgrade si vyžádal poměrně dost úsilí v podobě řešení následných potíží. Většině by se asi dalo předejít testováním. Pro mě bylo docela překvapením, kolik věcí na serverové straně není zpětně kompatibilní. To že nebude kompatibilní HTML podoba a jí odpovídající DOM, jsem čekal. Zpětnou nekompatibilitu na serverové straně jsem očekával menší. Speciálním případem jsou standardní workflow SharePoint Serveru, jako jsou Schvalování a Připomínkování a jimi vytvářené úkoly. Existuje sice funkce, která zpřístupní "staré podoby" těchto workflow, ale mě to přineslo spíše komplikace, než řešení.

Zveřejněno 9. ledna 2011 23:45 by mazin

Komentář

Žádné komentáře
Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.

About mazin

V občance mám v kolonce jméno uvedeno Jan Vaněk. Věnuji se SharePointu přes 8 let. Hlavně jako architekt, programátor a autor pilotů a prototypů. Rád se totiž šťourám v tom, co má SharePoint "pod kapotou". A když narazím na něco zajímavého, napíšu o tom článek. Kromě toho občas přednáším, publikuju na Codeplexu a odpovídám na StackExchange. Jsem MVP, MCT, MCSD, MCITP, MCDBA a Certified Scrum Master.

Syndication

News

 • Web Developer
 • Enterprise Application Developer

 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Application Development
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Application Development
 • Microsoft Office SharePoint Server 2007, Configuration
 • Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Configuration
 • .Net Framework 2.0, Distributed Applications
 • .Net Framework 2.0, Web Applications
 • .Net Framework 2.0, Windows Applications
Powered by Community Server (Personal Edition), by Telligent Systems
Vyvojar.cz na prodej!