Tak jsem došel k závěru, že v mém okolí už nikdo nepoužívá přímo klienta ICQ, ale různé alternativy jako je třeba Mirandu a Trilian. Pokud se zeptám, proč tedy ještě mají ICQ, tak nejčastější odpověď je, že nechtějí své známé a neznámé, které mají v adresáři otravovat novou autorizací.
ICQ v poslední době volí pro mě docela nepřijatelnou strategii, kdy všechny, kteří nepoužívají přímo jejich klienta, ale výše zmíněné alternativy nutí k občasným reinstalacím těchto klientů, či změně v nastavení, aby je bylo možné používat i nadále ke komunikaci přes ICQ. Je mi jasné že na to provozovatel ICQ má plné právo, prostě se rozhodl, že nebude jen charitativní organizace, ale že z provozu svých serverů bude žít. Co mi je jasné už míň je chování uživatelů, kteří nejsou ochotni za používání služby zaplatit sledováním reklam v klientovi, ale zároveň nepřemýšlí ani nad tím  jak se zbavit něčeho co vlastně nepotřebují.
Ne, nebojte zatím jsem se úplně nezbláznil (alespoň v to doufám) a je mi jasné že bez ICQ nebudete, ale ten kdo někdy slyšel slovo Jabber už asi ví kam budu směřovat další řádky.

Ano, správně. Chci upozornit ty, co o jabberu slyší poprvé že existuje podle mého soudu kvalitní alternativa, která je navíc použitelná i pro stávající kontakty v ICQ.

 

Co to vlastně jabber je?

Jabber je otevřený komunikační protokol založený na xml. To slůvko otevřený je v té větě skutečně podstatné, protože umožňuje komukoliv mít jak vlastního klienta, tak i jabber server. Navíc jabber podporuje i transporty, které umožňují komunikovat i s klienty jiných sítí.
Tolik jen ve zkratce, více si můžete přečíst přímo na stránkách jabber.cz.

 

Kdy jsem začal používat jabber já?

Ještě nějakou dobu po té, co se na svět vyklubal Google Talk, jsem mu nevěnoval příliš velkou pozornost a říkal si, že se bez něj obejdu. Hlavní impuls, kdy jsem se o něj začal zajímat víc, byl okamžik kdy umožnil ukládání historie chatu na svém serveru v rámci GMailu. První co mě zajímalo byla možnost integrace ICQ či MSN. A protože Google využil právě otevřenost jabberu a Google Talk je klientem této sítě, umožňuje i všechny její možnosti.

Pravdou je, že zrovna tento klient nemá vestavěné transporty a že je musíte řešit nějak jinak, ale to je právě ukázka otevřenosti jabber sítě, kde je přímo vidět že transport na ICQ provedete v jednom klientovi a dál už ke komunikaci používáte klienta jiného.

 

Je tedy ICQ přežitek?

Posuďte sami:

-         jabber je otevřený a nic mi nevnucuje

-         umožňuje mi komunikovat se stávajícími klienty (ICQ, MSN,…)

-         jsem dostupný přes další komunikační protokol a každý kdo v budoucnu na jabber síť přejde mě tu taky najde

-         pokud ICQ cokoliv změní, řeší to za mě jabber

-     jabber není klient, je to protokol

 

Můj závěr tedy je, že ICQ už přežitek je a bude tu existovat hlavě pro ty co ho dnes využívají hlavně pro „náhodný pokec“ (těchto náctiletých a nabídek ke sňatku, s kde jakou ukrajinkou už jsem se zbavil taky :-)

 

České stránky o jabberu
Jak dostat ICQ kontakty do Google Talku
(pokud to budete dělat doporučuji využít některý z českých jabber serverů)