Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Omlouvám se za OT, ale pokud mě hrozí, že místo šumění lesu a zpěvu ptáků, budu poslouchat hukot at, neváhám zneužít i blog.

Pocházím z malé vesničky u Adršpašských skal. Možná toto krásné místo znáte, možná ste tu i byli v nedávné době a zažili davy turistů, které podle mého názoru celý pobyt začínají znepříjemňovat - bývalo tu líp. Do toho všeho chtějí v naší obci otevřít stávající hraniční přechod i pro osobní auta. Jediný kdo tu bude jezdit je polský baťůžkář, který se u nás stejně nezastaví a raději si dá hamburger v Adršpachu.
Protože jsem zásadně proti stovkám projíždějících aut, v místech kde lišky dávají už půl století dobrou noc, kde je konečná autobusu a tak trochu i konec světa, jsem zásadně proti otevření přechodu i pro auta. Chcete-li mě v tomto boji pomoci, ocením pokud podepíšete petici, která by politiky měla upozornit, že tu žijí i lidé.

Děkuji

Podepsanou petici můžete zaslat na adresu: Martin Chundela, Zdoňov 33, 549 57


Ve Zdoňově a na Libné jsou v současné době otevřeny dva hraniční přechody pro pěší a cyklisty, které jsou turisty v hojné míře využívány.
Na většině míst by lidé byli pro otevření provozu i pro osobní automobily, ale ve Zdoňově se lidé brání. Možná se ptáte proč, ale pokud se dnes projdete po vesnici až ke státní hranici, pochopíte...
Již od konce války, kdy začala soustavná likvidace Libné, se výrazně změnil i Zdoňov. Ze samostatné obce s kinem, školou, obchody je dnes jen část města Teplice n. Metují s jedním koloniálem a konečnou autobusu.
Ale lidé tu žijí dál a počet obyvatel se dokonce zvyšuje. Co hledají v takovém "zapadákově"? Klid, přírodu, čistý vzduch, bezpečí pro své děti...
V přímém kontrastu ke Zdoňovu může být Adršpach. Dnes již samostatná obec s hlavním turistickým lákadlem - skály. Z malého parkoviště pro cca 80 aut je dnes plocha pro několik set aut, které v plné turistické sezóně je nedostatečné. Skály navštěvují tisíce turistů, o klidné procházce si tu můžete nechat jen zdát, nebo si musíte hodně přivstat.
Každý hledá kde by ušetřil - turista jak by se dostal co nejlevněji ke svému cíli, krajský úřad pravděpodobně jak co nejlevněji opravit silnici. První bude spokojený, že projede méně benzínu, druhý že většinu nákladů zaplatí z evropských fondů.
Ale kdo se ptal lidí, kterým budou auta jezdit před zápražím? Kde budou chodníky na tak úzké silnici? Udělal někdo studii vlivu na životní prostředí?
Chcete-li podpořit boj za zachování klidné, čisté a bezpečné obce Zdoňov, připojte se a podepište petici proti spojování plánované rekonstrukce silnice v obci Zdoňov s otevřením hraničního přechodu pro motorová vozidla.

Posted 31. srpna 2009 9:16 by fragment | 5 Comments
Vedeno pod:

Asp wizard byla jedna z nadějných komponent jistě pro mnoho vývojářů, ale jen do okamžiku než zjistili, jak vypadá vyrendrované HTML, nebo že je téměř nemožné umístit „Sidebar“ nahoru. MS tyto komponenty dělá tak, aby pokud možno fungovaly po přetažení do okna návrháře a vyžadovaly co nejméně doplňujícího kódu. Ale to je do jiného příspěvku...

Ostatně jako u jiných komponent. Naštěstí pro nás existuje již dlouho i možnost použít CSS Friendly Control adapters. Ty základní jsou ke stažení na serveru asp.net, další si již každý musí dopsat sám nebo najít na webu.

Protože jsem chtěl použít právě wizard, ale podmínkou bylo ono umístění Sidebaru nahoru, před tím než jsem se pustil do psaní vlastního adaptéru, porozhlídl jsem se po webu a našel již hotové řešení. Postaral se o něj Andrew Tokeley a naleznete ho zde.

Po otestování jsem si Sidebar ještě doplnil o ul a li elementy, abych mohl použít již hotové css.

...

writer.RenderBeginTag(HtmlTextWriterTag.Ul);
                    
          foreach (WizardStep step in wizard.WizardSteps)
          {
            // Find the control within the container that contains the linkbutton
            Control control = listContainer.Controls[listIndex];

            // Find the LinkButton itself
            LinkButton linkButton = control.FindControl(CONTROLID_SIDEBARBUTTON) as LinkButton;

            // Get the postback javascript code and register the LinkButton control so that we can 
            // raise postback events 
            string javascript = Page.ClientScript.GetPostBackClientHyperlink(linkButton, "", true);

            // Render the LinkButton using Anchors
            writer.RenderBeginTag(HtmlTextWriterTag.Li);
            writer.WriteBeginTag("a");
            if (wizard.ActiveStepIndex == listIndex)
            {
              writer.WriteAttribute("class", CSS_ACTIVE);
            }
            writer.WriteAttribute("href", javascript);
            writer.WriteAttribute("id", linkButton.ClientID);
            writer.Write(HtmlTextWriter.TagRightChar);
            writer.Write(step.Title);
            writer.WriteEndTag("a");
            writer.RenderEndTag();

            writer.WriteLine();

            listIndex++;
          }

          writer.RenderEndTag();
        }

a vykreslování ovládacích tlačítek jsem upravil, tak aby se nejříve provedl test zda přidat Finish button:

// If on first page of wizard
          if (wizard.ActiveStepIndex == 0)
          {
            RenderStartNavigation(writer, wizard);
          }
          else if (wizard.ActiveStepIndex == wizard.WizardSteps.Count - 2)
          {
            RenderFinishNavigation(writer, wizard);
          }
          else if (wizard.ActiveStepIndex < (wizard.WizardSteps.Count - 1))
          {
            RenderStepNavigation(writer, wizard);
          }         
          else
          {
            // Yikes
          }

No a je to. Pokud přijdete na nějaký problém, dejte prosím vědět. Pokud víte o dalších volných adaptérech sem s nimi. Určitě udělají radost i dalším.

Posted 4. srpna 2008 12:29 by fragment | 1 Comments
Vedeno pod:

Možná ste je už někdy potřebovali, možná je máte koupené. Ale jde to i jinak.

Pokud děláte, nebo budete dělat na projektu kde se data budou zobrazovat i pomocí grafů tak řešíte problém jak je dostat na web.
Existuje spousta řešení např.: Reporting Services, WebOffice components, možná Crystal reports nebo Dundas

Tuto nemalou rodinku nyní rozšiřuje i Google se svým Google Chart API

 

Ukazkovy graf

jak ho použít? Nečekejte žádná složitá xml. Jednoduše do stránky vložíte odkaz či obrázek s odkazem na apis.google.com a dostanete png obrázek s grafem. Všechny parametry jsou tedy uloženy přímo v odkazu a to celkem přehledně:

základní formát url:

http://chart.apis.google.com/chart?<parameter 1>&<parameter 2>&<parameter n> a výše uvedený graf má následujícíurl: http://chart.apis.google.com/chart?cht=v&amp;chd=t:100,80,60,30,30,30,10&amp;chs=250x100&amp;chl=Google|Vyvojar|Seznam

jednoduchou úpravou tedy uděláme třeba Vennuv diagram:
stačí změnit

cht=v

chd=t:100,80,60,30,30,30,10 kde první tři hodnoty představují relativní velikost diagramů, další hodnoty říkají jak který diagram zasahuje do druhého

Venn diagram


 

Podporovány jsou základní grafy:Line chart, Scatter plot, Bar chart, Venn diagram, Scatter plots a Pie chart

Možná používáte WebExtensions pro ASP.NET (tedy AJAX). Pokud stejně jako já máte verzi 1.0.61025.0 a web config sekci <globalization requestEncoding="Windows-1250" responseEncoding="Windows-1250"/> nebo jiné než UTF-8
pak jste možná narazili, nebo narazíte na problém s mršením českých znaků během ajaxového requestu.

Co s tím?
Do stránky (html) si přidejte script, který v události OnBegineRequest do hlavičky requestu nastaví správný Content-Type a kódovou stránku:

function pageLoad(sender, args) {
    if (!args.get_isPartialLoad()) {
        Sys.WebForms.PageRequestManager.getInstance().add_beginRequest(OnBeginRequest);
    }
}
function OnBeginRequest(sender, args) {
args.get_request().get_headers()["Content-Type"] = "application/x-www-form-urlencoded; charset=utf-8";
}

Dobrá zpráva je, že ve VS 2008 je to již opravené, předpokládám že je tím myšlen .NET framework 3.5 ve kterém je knihovna WebExtensions již obsažena.

Feedback using non UTF-8 encoding will break special character with updatepanel

http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2007/11/19/visual-studio-2008-and-net-3-5-released.aspx

Co víc dodat? stahujte...

Zdá se, že Live Messenger bude multi-protokolární klient. Již nyní podporuje Yahoo a pracuje se na integraci ICQ, AIM a GoogleTalku (interní verze s propojením na GTalk  již údajně existuje, ale jen v základní verzi, bez hlasové komunikace a přenosu souborů)
Vyvíjeno je i nové API (v C#). TechPreview verze by mohla být představena na MIXu 08, první beta se očekává koncem roku 2008 či začátkem roku 2009.
Uvidíme, jestli některá z integrací nebude nakonec odložena na neurčito, v každém případě je to krok správným směrem.

I u GTalku se před časem mluvilo o propojování se Skypem, ale další zprávy jsem k tomuto již nezaznamenal.

Zajímavé určitě bude sledovat jestli dojde k nějaké dohodě mezi MS a ICQ, nebo se i WLMessenger bude neustále přizpůsobovat změnám ze strany ICQ (nebo se nakonec nechá ICQ koupit?)

 

Pokud vám schází čeština ve vistě ultimate, tak máte možnost si ji konečně stáhnout pomocí aktualizací. Komu čeština scházela, tak si ji už určitě nainstaloval z balíčku, který se dal na internetu najít, myslím někdy koncem jara (už je to tak dávno, že si to přesně nepamatuji), v každém případě slovenština je ke stažení už několik měsíců.
Důvodem pozdního vydání je údajně snaha o odstranění chyb a nepřesností v překladu. No uvidíme zda se ten odklad vyplatil. Osobně jsem si už na AJ zvyknul, tak že se té instalace trochu bojím a zatím ji odkládám.

Zajímavá je třeba skutečnost, že přísnou kontrolu pravosti testuje MS na českých uživatelích mezi prvními na světě a vydání českého balíčku nechá nejdříve na hackerech šikovnosti uživatelů.

Po čase jsem stál opět před úkolem udělat součet řádků v repeteru(sum hodnotu).
Aby to nebylo tak jednoduché tak to samozřemě má umožnit i přepočet na klientské straně, tedy v prohlížeči.

Jako nejjednodušší mě přijde projít všechny TextBoxy, které může uživatel změnit, související s výpočtem a sum hodnotu přepočítat.
Tady ale narážím na problém co s ID jednotlivých TextBoxů, neboli jak ty txb projít a hodnotu zjistit. V minuslosti jsem to vyřešil tak že jsem si vzal vygenerované ID z výsledného html a čísla řádků jsem si přepsal přímo v JS:

ctl00_ContentPlaceHolder1_DetailForm_ctl01_tbCelkem změním na

ctl00_ContentPlaceHolder1_DetailForm_ctl02_tbCelkem

Řešení nic moc ale funkční. Při přechodu z FW 1.1 na 2.0 jsem měl např. problém s použitými oddělovači, které jsem měl definované natvrdo, místo abych si je zjistil pomocí vlastnosti ClientIDSeparator, nemluvě o tom že toto řešení nelze použít (bez dalších úprav) pro vlastní user control (ascx). Celý javascript, který jsem následně vkládl do stránky jsem si tvořil do StringBuilderu a neumožnuje tedy ani úpravu bez opětovné kompilace.

Tentokrát jsem se tedy vydal jinou cestou. Cesta se obešla bez StringBuilderu, js je tedy přímo v html stránce a ID si neskládám.
V codebehind mám definovanou vlastnost typu List<string> do které si při bindování repeateru ID jednotlivých TextBoxtů ukládám.

Vlastní JS pak využívá vloženého kódu var repId = <%= RepRowId %>; , který je nahrazen při renderování aspx jednotlivými ID

cs.

 private List<string> _repRowsId = new List<string>();

        public string RepRowId

        {

            get

            {

                JavaScriptSerializer jss = new JavaScriptSerializer();

                string idItems = jss.Serialize(_repRowsId);

                return idItems;

            }

        }

Jak již asi tušíte celé kouzlo spočívá ve využití serializace do JSONu, který se dá projít pomocí JS.
Výše uvedený kód mě vrátí asi takovýto objekt:
var repId = ["ctl00_ContentPlaceHolder1_DetailForm_ctl01_tbCelkem","ctl00_ContentPlaceHolder1_DetailForm_ctl02_tbCelkem"];

js.

for(i=0; i < repId.length; i++)

            {

                var tVal = new Number(jshelp.number.getnum($get(repIdIdea).value));

                newSum += tVal;   

            }   

Jeden malý tip. Pokud používáte trace výpis v aspx stránce, je tu ještě možnost výpisu aplikačního TRACE (trace viewer), tedy vypsat na jednu stránku seznam všech stránek, pro které je možné Trace vypsat a případně si zobazit i detailní výpis pro konkrétní stránku, případně aktuální trace vymazat.

Jak na to:
nejdříve je nutné zapnout trasování v configu:

<system.web>
       <trace enabled="true" ...

Aplication Trace pak naleznete na stránce trace.axd

 How to: View ASP.NET Trace Information with the Trace Viewer 


 

Soukromé stránky a nekomerční projekty hostuji u jednoho českého webhostingu. Občas si tu otestuji i nějaké novinky v .NET, které zatím nenašly uplatnění v práci, nárážím na úskalí na která člověk díky FULL trustu na podnikových aplikacích nenarazí (standartně se na hostingu používá většinou MEDIUM TRUST)

Ale bohužel MS Ajax si tu otestovat nemohu. Krátce po uvolnění jsem kontaktoval technickou podporu s dotazem, zda bude tato technologie podporovaná. Odpověď byla, že ano, ale přesné datum mi sdělit nemohli. Při druhém dotazu (minulý měsíc) jsem dostal podobnou odpověď, navíc s odkazem na stránky popisující nebezpečí při používání AJAXu. Nicméně datum stanoveno nebylo, ani přes to že jsem je upozornil, že ostatní web hostingy MS AJAX už nabízejí.
Tento týden, jsem již dostal tuto odpověď:

"v současné době MS Ajax není k dispozici v rámci služby webhosting, jež poskytujeme.
Dle informací kolegů z technického oddělení jsou v něm zatím neopravená bezpečnostní rizika, jež nám neumožňují spuštění na sdíleném serveru.

Přesné datum, kdy bude MS Ajax dostupný Vám v tuto chvíli nejsem schopna sdělit. Záleží na rozhodnutí kolegů techniků, jež danou aplikaci musí otestovat a rozhodnout s ohledem na bezpečnost poskytovaných služeb, že je možné ji instalovat na naše servery. O spuštění budeme informovat zákazníky na našich stránkách."

Na MS ajaxu nelpím. Už dřív jsem se naučil používat AJAX jinou cestou. Ale právě nemožnost si ho vyzkoušet na malém projektu mě docela štve.

Tak se ptám:

 • jsou technici ostatních webhostingů bezpečnostní ignoranti a mám být rád že můj poskytovatel je tak opatrný?
 • bude používání non MS ajaxového FW bezpečnější?
 • mám zůstat, nebo odejít k jinému webhostingu?

 

Posted 6. května 2007 10:22 by fragment | 9 Comments
Vedeno pod:

 

Link to YouTube - Supermarket 2.0

Letošní březen je skutečně měsícem Internetu. O2 představil svou velkoobchodní nabídku, ze které vychází že rychlost ADSL bude začínat na 2Mbit a u ostatních tarifů se rychlost zdvojnásobí. (Bohužel jen download, upload zustane stejny...)

Podle všeho ale to nebude navyšování poslední. Podle tiskové zprávy GTS se rychlost linek muže dostat až na 24Mbit. No to už stojí za to zvolat WOW.
Tak teď ještě ať se ta infrastruktura i trochu rozrusta.

Tisková zpráva GTS: 

Společnost GTS Novera plánuje od 1. dubna razantně zvýšit rychlosti připojení, a to až na 8 Mbit/s, přičemž nejnižší rychlostí pro stahování dat bude rychlost 2 Mbit/s. Navýšení rychlostí se bude týkat nových a postupně i stávajících zákazníků. Konkrétnější nabídka bude zveřejněna do konce března. Další výrazné zrychlení je plánováno v průběhu nejbližších měsíců, kdy společnost spustí technologii, která zákazníkům připojeným do její infrastruktury umožní stahovat data o rychlosti blížící se úrovni 24 Mbit/s.

Tak, ještě před měsícem jsem měl bezdrátový set Trust Wireless Laser Deskset DS-4500X. Bohužel jsem se sním musel rozloučit po té co odešlo laserové myší oko. Teď jsem se tedy měsíc trápil u staré Chicony, u které je hlavní nezapomenout že klavesnice je rodu ženského a tedy dotýkat se kláves opatrně a s citem, jinak probudíte půl baráku a hlavně malého Vojtu (již 8 měs.), no a to se pak už nedá dělat nic...

Takže teď stojím opět před problémem jakou klávesnici si vybrat.
Výše uvedený Trust jsem volil proto, že je:

 • bezdrátový set
  • skvělá věc pro člověka, který ma po obou stranách stolu "menší" komínky knížek, časopisů a různých složek, takže se hodí klávesnici schovávat do šuplíku a to nemluvím o tom, že kabel od myši může podrthnou nožičky hrnku horkého čaje. Pokud jednou máte myš bez ocásku, tak vrátit se k té s drátem, je jako přejít z optické myši zpět ke kuličce
 • poměrně tichá klávesnice (myslím nepotřebuje další komentář)
 • postranní kolečko na klávesnici
  • i po měsíci ho hledám vždycky, když procházím dlouhé dokumenty, nebo web. stránky
 • šestice tlačítek nad šipkami (Insert, Delete, Home,...) ve třech sloupcích
  • asi je toto rozložení už out, protože ho většina výrobců opouští - pravděpodobně si budu muset zvyknout
 • myš měla dobíjecí dock

Tolik asi to nejpodstatnější co mě bude při výběru ovlivňovat. Na cenu moc hledět asi "nebudu", přeci jen předpokládám, že pokud přežije, může přežít i několik počítačů.

Máte nějaký typ??

 IE Developer Toolbar je na světě poměrně dlouho (viz jeden z předchozích příspěvků) a během té doby, dospěl vývoj do stavu ve kterém má význam ho opravdu používat.
Sice se jedná stále jen o betu, ale co dnes není beta, že... Dle mého názoru je to již plnohodnotný nástroj web. vývojáře, u kterého jsem zatím nezaznamenal žádný problém, navíc by měl fungovat na všech OS od win 2000, tedy včetně Visty (budu teprve testovat) a tedy i na IE 7.

Novinky v této verzi

Style tricer: příjemná vlastnost, která pomocí kliknutí pravým tlačítkem na curent style, vyvolá tlačítko pro zobrazení (vyhledání) definice stylu, takže až zase budu říkat "sakra, kde jsem tohle definoval, tak teď už budu jen klikat a hned to vidim"

CSS Selector Matches: volbu najde v nabídce View a zobrazí vám pro každou definici stylu počet výskytů na stránce

View source: opět se nachází v nabídce View, pod Source  a nabízí zobrazení elementů a stylu v různých kombinacích, tedy jen stylu, jen elementu,..

 

Co se mi ještě líbí

Pokud s výše uvedenými novinkami spojíte možnost v nabídce Find -> Select Element by Click, kliknete na jakýkoliv objekt na stránce automaticky se vám vyhledá v DOM Exploreru, kde na něj můžete kliknout pravým tlačítkem a zobrazit si zdrojový kód elementu, nebo zdroj plus jeho styl.

 

Link to Download: Internet Explorer Developer Toolbar Beta 3

 

Přehled základních vlastností:

 • Explore and modify the document object model (DOM) of a Web page.
 • Locate and select specific elements on a Web page through a variety of techniques.
 • Selectively disable Internet Explorer settings.
 • View HTML object class names, ID's, and details such as link paths, tab index values, and access keys.
 • Outline tables, table cells, images, or selected tags.
 • Validate HTML, CSS, WAI, and RSS Web feed links.
 • Display image dimensions, file sizes, path information, and alternate (ALT) text.
 • Immediately resize the browser window to a new resolution.
 • Selectively clear the browser cache and saved cookies. Choose from all objects or those associated with a given domain.
 • Choose direct links to W3C specification references, the Internet Explorer team weblog (blog), and other resources.
 • Display a fully featured design ruler to help accurately align and measure objects on your pages.
 • Find the style rules used to set specific style values on an element.
 • View the formatted and syntax colored source of HTML and CSS.
 • Máme tu nový rok a s ním je tu i jedna novela, která podstatně změní příjmy osob pracujících na základě autorské smlouvy.
  Do konce roku 2006 mohli i programátoři uzavírat na jednotlivé projekty smlouvy podle autorského zákona a v mnoha případech tak jistě činnili. Pokud pro účely platby sociálního pojištění neprohlásili, že se jedná o soustavnou činnost, nemuseli tyto příjmy zahrnovat do základu pro výpočet této "sociální daně" (s pojištěním to nemá opravdu nic společného), a tak ušetřit pěknou sumu peněz.

  S příchodem tohoto roku to však končí. Při novele zákona o důchodovém pojištění, došlo ke zrušení oné "magické větičky":
  pokud se podle prohlášení osoby konající tuto činnost jedná o soustavný výkon v článku 3) §9 uvedeného zákona, která nabývá účinnosti 1.1. 2007, takže rok 2006 je posledním rokem, kdy je této kličky v zákoně možné využít a "namastit si kapsu" při letošním zúčtování se státem.

  Pokud náhodou víte i o jiné kličce, sem s ní.

  http://business.center.cz/business/pravo/zakony/duchodpoj/cast2.aspx

  Více článků Další stránka »
   
  Vyvojar.cz na prodej!