Nový blog
30 září 10 09:55 odp. | filcon | 1 Comments   
Konečně jsem zprovoznil svoje nové stránky na www.filcon.cz. Díky za místo zde na vyvojar.cz.
WCF: Srovnání rychlosti
24 května 07 02:55 odp. | filcon | 0 Comments   
Na MSDN webu jsem nalezl pěkný článek na téma rychlosti WCF oproti ostatním MS technologiím (ASMX, WSE, .NET ES, .NET Remoting).
Vedeno pod: ,
XNA Game Studio Express a Torgue X
13 prosince 06 04:17 odp. | filcon | 3 Comments   

Předevčírem Microsoft vydal první verzi XNA Game Studia Express, který je součástí technologie XNA. Tato technologie se snaží sloučit vývoj her pro PC a XBOX jak pro nadšence tak i pro profesionály. Součástí XNA je také nový XNA Framework, který se stal nástupcem MDX. Současně s vydáním XNA Game Studia Express vyšel také nový Torgue X engine od mojí oblíbené firmy Garage Games. Nesmím zapomenout dodat, že jak XNA Game Studio Express tak i XNA Framework jsou zdarma.

Vedeno pod:
Na co nám bude VS DB?
11 prosince 06 11:22 dop. | filcon | 3 Comments   
Určitě jste slyšeli o nové verzi Visual Studio 2005 Team Edition for Database Professionals i z BonzBlogu. Zkoušel jsem její použitelnost na jednom z našich projektů a načetl i vyzkoušel její funkčnosti. Nakonec se nepoužila i díky tomu, že byla teprve ve verzi CTP. Vzpomínám, že jsem se tenkrát uklidňoval "není kam pospíchat ještě mají čas". Bohužel plná verze je venku a já jsem tak trochu zklamán. Možná moje očekávání byla příliš vysoká. Posuďte sami. Dělám na projektech, které jsou stavěny na .NET platformě. V mnoha případech je to kombinace .NET + Oracle (tak 50 na 50). Znám tedy nástroje jako je PL/SQL Developer (v něm momentálně dělám), Toad nebo Raptor. Tyto nástroje jsou pohodlné a umožňují programovat nad Oraclem celkem efektivně. Očekával jsem tedy od VSDB něco podobného. První moje zklamání je neexistující intellisense a po přečtení příspěvků na oficiálních fórech ani neočekávám, že tam v dohledné době bude. A kde jsou proboha databázové diagramy? Abych nebyl jen negativní. VSDB nabízí věci jako porovnání schématů, porovnání dat, testování, integraci s TFS a v neposlední řadě lehký pokus o refactoring. To vše hodnotím kladně, ale jsou tyto věci, na které mimochodem většina už používá jiné nástroje a kvalitnější, důvodem k tomu přejít na tuto verzi? Zajímalo by mě tedy, kolik z Vás, co si zde přečetlo tento blog, reálně uvažuje o využití VSDB a proč.
Software Architect Forum 2006
06 prosince 06 02:29 odp. | filcon | 3 Comments   

Právě jsem se vrátil z uvedené akce a jak už to pravidelně dělám, chtěl bych napsat něco o tom jaké to bylo a co nového jsem se dozvěděl. Akce byla velmi povedená. Příjemné prostředí Konferenční centra City na Pankráci byla dobrá volba. Možná by ještě mohli poštelovat projektor a plátno, ale jinak OK. Oběd byl vynikající a hostezky ještě lepší :). Co se týče obsahu, si nejsem moc jistý. Obsah jako takový byl hodně zajímavý, ale nejsem si jistý jestli plně korespondoval s názvem akce. Forum pro architekty si spíš představuji jako diskuzi nad design paterny, software factories, způsoby návrhů aplikací apod. Když nebudu brát tento detail v potaz, byl i obsah OK a i prezentátorům se nedá v podstatě nic vytknout. Škoda, že Michael Juřek nasadil ke konci neuvěřitelné tempo, takový "Juřkův samopal". U tématu SOA mě chyběla zmínka o Web Service Software Factory a obecně téma WCF si zasloužilo více času, snad někdy jindy.

Je ASP.NET příliš obtížné?
22 listopadu 06 08:54 dop. | filcon | 19 Comments   

Chtěl jsem něco připsat do komentářů k příspěvku "Je ASP.NET příliš obtížné?", ale nakonec to bylo tak dlouhé, že jsem to raději vložil do svého blogu.

Programátor se nějakým způsobem tvoří časem, jeho způsob práce, jeho zkušenosti. Dejme tomu, že jsem programátor na střední škole. Používám notepad, píšu si statické stránky v XHTML a jednoho dne si řeknu, že chci napsat něco dynamického. Mrknu na net a ze všech koutů na mě lezou různé PHP, které generují podobný kód jako ten, který píšu ručně v tom notepadu. I způsob práce psaní takových PHP stránek nevyžaduje složitou změnu způsobu mé práce. Stále píšu stránky, ale místo statického X/HTML si to generuji pomoci PHP. Dosadtě si místo PHP technologii ASP (staré ASPečka ve VBS nebo JVS) a je to v bledě modrém to samé a já jsem si podobným vývojem také prošel.

Další fáze tohoto vývoje je, že po čase zjistíte, že ve finále píšete furt to samé. Stále podobné formuláře, stále podobné seznamy, stále podobný vzhled. Začnete tedy premýšlet, jak si svoji práci zjednodušit. Napadne Vás tedy, že si napíšete v PHP nebo ASP svuj vlastní menší framework, který tu trivialní stále opakovatelnou praci zjednoduší. A opět takovým vývojem prošlo hromada lidí včetně těch, kteří začali pracovat pro Microsoft na dalším vývoji web technologií. Hromada těchto "radoby frameworků" stále běží a programátoři, kteří neměli tu potřebu se posunout dál, na nich stále pracují. A není to jen o PHP, platí to i pro ASP např. stránky Progamers (rovnou říkám, že to generuje strašnej HTML kód, aby zas nějaký PHPéčkař nezačal vyrypovat. Je to 7 let stará věc.), které jsem před několika lety dělal v týmu s mojim kamarádem stále žijí svým životem.

Jenže potřeba další zjednodušení práce a ulehčení problémů, které s technologiemi jako PHP a ASP existují, nutila jít dál. Přišel ASP.NET a JAVA a ty přinesli nové věci a nové způsoby. Už to neni "jen" o generování validního X/HTML kódu (ikdyž se nás zastánci technologií ASP a PHP o tom snaží neustále přesvědčovat). Přineslo to sebou i změnu způsobu práce. Už jen stěží něco naprogramujete pouze v notepadu. Je zde potřeba znát nějaké vývojové prostředí ať už Visual Studio nebo Eclipse. A tady je podle mě odpověď na otázku v nadpisu. Programovat v ASP.NET už není jen o tom umět psát programovací kód. Těch znalostí je potřeba mnohem více, od způsobu klikání v designéru až po nastavení věcí ve web.config. Už to prostě není triviální generování X/HTML kódu jako v PHP nebo ASP a domnívám se, že pokud programátor neprojde vývojem, který jsem zde nastínil, má to strašně těžké. Pokud zde není snaha a nadšení se učit težší věci (známe to, člověk je od přírody celkem líné stvoření), tak ať nikdo nečeká, že odborníci budou na každém rohu.

 

Vedeno pod:
Objekty 2006
07 listopadu 06 09:12 dop. | filcon | 2 Comments   
Tento měsíc 23. a 24. listopadu se uskuteční již 11. ročník konference Objekty 2006. V programu najdete přednášky předních odborníků v oboru IT a celkově je program hodně zajímavý. Součástí konference je i workshop na téma výuky programování, který zahajuje svou přednáškou Božena Mannová z FEL ČVUT, která mě mimochodem učila Programovací techniky :).
IE7 je zde!
20 října 06 08:56 dop. | filcon | 2 Comments   
Dlouho očekávaná verze nového prohlížeče od Microsoftu je zde. Zatím je možné ho stáhnout jako instalačku
Dovolená
05 října 06 06:06 odp. | filcon | 0 Comments   
Tak jsem se vrátil z dovolené a konečně se dokopal, abych Vám jsem hodil pár fotek. Najdete je v galerii. Krom fotek jsem natočil cca 4 hodiny videa, tak až to nějak sestříhám, tak to někam hodím. Jinak Japonsko a Korea jsou nádherné země a rozhodně to byl skvělý zážitek. Vřele doporučuji.
DevDays 2006
13 září 06 10:37 dop. | filcon | 35 Comments   

V pondělí jsem se zůčastnil DevDays 2006 (ASP.NET, AJAX/Atlas, WPF) a chtěl bych se s Váma podělit o mé zážitky. Musím říct, že Top Hotel Praha, kde se konference konala, je pěkné místo a celkem luxusní hotel. Má však podle mě jednu obrovskou nevýhodu. Je skutečně hodně špatně přístupný hlavně pro mě, když bydlím na Smíchově. Co se obsahu týče, nebylo to nic převratného či objevného. ASP.NET celkem solidně prezentoval Michal Altair Valášek. Jeho styl byl vtipný, zajímavý a k věci. Asi jediné co bych mohl vytknout, je celkem zbytečné self-promo webu http://www.aspnet.cz, který je v souvislosti technologie ASP.NET úplně o ničem. Nezlobte se na mne 4-5 novinek za měsíc?! a z toho jedna na hlavní stránce o ASP.NET? To znám v čechách lepší zdroje. Proč se ten web vlastně jmenuje ASPNET? :D Bohužel další prezentace od Martina Šiguta nedopadla moc dobře. Po technické stránce byla ok, ale přednes byl neslaný nemastný, nezajímavý. Je pravda, že MAV nasadil hodně vysokou laťku a bylo zrovna po obědě. :) Je to škoda, protože na tuto prezentaci jsem se celkem těšil. Poslední prezentaci, kterou jsem viděl, přednášel tuším Dalibor Kačmář a byla o WPF. Solidní prezentace, technicky i provedením ok. Možná troška více humoru by pomohla, snaha tam byla. A mimochodem, Microsoftí komunitní web o .NET 3.0 (WPF, WCF, WWF) má adresu http://www.netfx3.com, tu jste v linkách na konci úplně vynechal.

Celkově tu akci hodnotím pozitivně.

Vedeno pod: ,
Blinq - generování ASP.NET 2.0 stránek a LINQ
11 července 06 09:59 dop. | filcon | 2 Comments   

Narazil jsem na celkem zajímavý projekt jménem Blinq. Jedná se o generátor ASP.NET 2.0 stránek na základě databázového schématu. Aby tento produkt byl ještě zajímavější dodám, že používá LINQ. Vytváření únavných adminstračních nástrojů na číselníky a podobné věci se tudíž blíží ke konci. Halelůja! Vygenerovaný kód je až neuvěřitelně malý. V App_Code narazíte pouze na dva soubory: StaticMethods.cs a druhý <jméno databáse>.cs. Vygenerovaný kód ve StaticMethods pak vypadá asi takto:

GuildWars db = GuildWars.CreateDataContext();
    return db.Ladders.Where(x=>x.Rank == Rank && x.CompetitionID == CompetitionID).FirstOrDefault();

Ladders je jedna z tabulek v databázi GuildWars, kterou jsem zkoušel takto vygenerovat. Síla co? :o)

Guidance Explorer
07 července 06 10:31 dop. | filcon | 0 Comments   

Včera vyšel nový pravidelný build Guidance Exploreru. Jedná se (zatím) o souhrn rad a návodů ohledně .NET bezpečnosti v ASP.NET 2.0 a výkonu ASP.NET 1.1 aplikací. V budocnosti by měli být součásti této knihovny i ukázky zdrojových kódů,  návrhové vzory, testovací scénaře apod.

Vedeno pod:
Smart Client Software Factory
03 července 06 10:07 dop. | filcon | 1 Comments   
V pátek 30.6. vyšel balíček s názvem Smart Client Software Factory June 2006. Podle mě je to jeden z nejzajímavějších počinů komunity okolo .NET Framework v poslední době. O co se jedná? Tento balíček obsahuje základní architekturu Smart Clienta včetně zdrojových kódů a guidance automation package. Je použita Enterprise Library for .NET Framework 2.0 a Composite UI Application Block. Doporučuji všem!
Vedeno pod:
Menší problém - hádanka
05 dubna 06 10:18 dop. | filcon | 8 Comments   

Právě jsme nasazovali novou aplikaci na produkční server (Asp.Net 2.0, Win 2003) a narazil jsem na zajímavý problém, tak než ho zapomenu, zkusím ho popsat. Aplikace je standard Asp.Net 2.0, zkompilovaná do release za pomocí deployment web projectu a poté vytvořen standardní web setup balíček. Je důležité říct, že je předkompilovaná. Po nasazení na produkční server, nastavení a spuštění to hlásilo podivnou chybu. Konkrétně, že login.aspx není předkompilovaný a nelze zkompilovat. Zmíněná stránka v binu samozřejmě zkompilovaná byla. Na řešení problému, jsem přišel asi po půl hodině, ale schválně zkuste hádat.

Řešení: Myslím, že to nebudu natahovat, ono to řešení z pouhého jednoho odstavce, co jsem zde napsal a bez zkoušení přímo na tom projektu, ani snad zjistit nejde. Projekt obsahuje témata a skiny. Jeden ze skinu registroval assembly, která na produkčním serveru neexistovala. Ponevadž skiny se předkompilují a aplikace pak na produkčním nenašla tu assembly, pokusila se projekt znovu přeložit. To samozřejmě nejde, protože nemá zdrojáky. Síla co? :)

Vedeno pod:
Ach ty úřady!
29 března 06 09:51 odp. | filcon | 12 Comments   

Dnes odpoledne jsem strávil obíháním úřadů. Konec března, znáte to :). Musím se přiznat, že jestli existuje něco, co nenávidím více než návštěva zubaře, jsou právě tyto roční exkurze do našich státních skanzenů. Finanční úřad na Praze 5 byl OK. Dostal jsem dvě razítka a během 5 minut byl pryč. Naopak tomu bylo na sociálním. 6 lidí přede mnou, 4 z nich mluvili rusky. Paní, za kterou jsem měl jít, se jmenovala Naděžda. V mé hlavě něco začalo bít na poplach. Nikde žádný pořadník, nikde žadné info, takže jsem po 10 minutách zjistil, že všichni krom mě, stojí frontu do jiných dveří. Skvělé!

Zaťukal jsem a pln optimismu vešel dovnitř. Nahlas jsem pozdravil, ale ozvalo se hrobové ticho. Tři dámy staršího věku seděli za počítačema a něco do nich ťapkali. Optal jsem se tedy, ke které mám jít. Ozvala se postarší obloustlá dáma. Bylo až neuvěřitelné, jak jí čišela z očí ta nechuť mi na něco odpovídat, natož mi pomoci. Všeho všudy ji trvalo asi 30 vteřin, než mě vytočila. Rychle jsem tedy mlčky vyplnil formulář, co mě podala a vypadl pryč.

Já chápu, že každý potřebuje peníze a nějakou tu práci. Je ale nutné, aby na úřadech, pracovali lidi takového typu jako paní Naděžda?

Více článků Další stránka »
Vyvojar.cz na prodej!