Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

MCP certifikace - zkušenosti

Včera jsem úspěšně zvládl zkoušku MCTS certifikátu 70-536 .NET Framework  - Application Development Foundation. V zápalu radosti a blaženosti jsme se rozhodl, že zde stručně popíši, jak a s čím jsem se na zkoušku připravoval, kde a jak jsem ji následně složil. Mělo by to posloužit zejména těm, kteří se na svůj první certifikát teprve chystají.

Příprava

Pan strýček google vám s radostí vyplivne tisíce odkazů s okruhy na příslušnou zkoušku, brzy mi však došlo, že pouhým přežvykováním stovek tříd na MSDN se toho moc nenaučím. Zavolal jsme si tedy na pomoc odbornou literaturu nejpovolanější:

70-536 .NET Framework 2.0 - Application Development Foundation Training Kit

70-536-book Najdete v ni téměř vše co ke zkoušce potřebujete. Je rozdělena do šestnácti základních kapitol, jako je např. Serialization, Reflection, Application Security apod. Ty jsou rozděleny do tří až pěti lekcí. U každé lekce je shrnutí a několik kontrolních otázek. To samé platí pro kapitoly, které jsou navíc doplněny o jakési úkoly typu "vyzkoušej v praxi". Odpovědi samozřejmě naleznete v zadní části knihy.

Okruhy jsou probírány svižně a bez zbytečných detailů, zachází se jenom tam, kde to na zkoušku potřebujete. Pokud máte o určitý okruh hlubší zájem, musíte sáhnout jinde.

Bohužel úroveň otázek na konci lekcí je nevalná. Občas mi připadalo, že vás mají spíše udržet vzhůru, než zopakovat látku. Dokonce jsem narazil na několik chyb, které na důvěře moc nepřidají.

 

Ke knize dostanete CD s elektronickou verzí knihy a hlavně s jednoduchou aplikací:

Microsoft Press Training Kit Exam Prep

training-kit 

Díky tomuto prográmku si můžete vyzkoušet, kam až vaše znalosti sahají. Nejprve máte na výběr, zda si chcete procvičit otázky z konce lekcí nebo tzv. certifikační mód, kde máte 45 otázek a časový limit. Na konci uvidíte, jak jste dopadli.

Zajímavější je studijní mód, kde vás neruší časový limit a máte možnost u každé otázky požádat o vysvětlení.

Bohužel jsem zde narazil na hodně chyb, například jsem se dozvěděl o mystické metodě "StartLowPriority" ve třídě "Thread". Vskutku zajímavé takhle balamutit uchazeče, možná je to jeden ze způsobů, jak je udržet v hladině zdravého šílenství.

Přesto prográmek hodnotím kladně, člověk narazí na pár záludností, které se vám mohou u zkoušky hodit.

Kde a jak na zkoušku

Zpočátku jsem trpěl představami, že budu muset přinejmenším do české pobočky Microsoftu a tam mě budou vyslýchat strašní o obávaní zaměstnanci. Brouzdal jsem internetem a našel jsem společnost EIITE. Stačilo vyplnit formulář a příští večer mi přišel potvrzovací e-mail. Pak nastala ta správná chvíle panikařit, že to ještě neumíte.

Zkouška

Dostavil jsem se na příslušné místo 20 minut před příslušnou dobou. Byl jsem přijat, prokázal jsem se dvěma doklady totožnosti a podepsal papír hlásající pravidla. Pak jsem zůstal v malé místnosti jen já, počítač a kamera ( kdyby vás čistě náhodou napadlo podvádět ). Otázky nebyly zdaleka tak hrozné, jak jsme si představoval. Dokonce dávaly mnohem větší smysl a vypovídací hodnotu než otázky na tréninkovém CD.

Test jsem zvládl s velkou rezervou a odešel jsem s výsledky v ruce. Samotný certifikát mi prý bude doručen do měsíce, mám prý ale spíš počítat  se dvěma. Nu což. Čas mě v tomto netlačí.

Zveřejněno 3. září 2008 12:49 by eXavera

Komentář

# re: MCP certifikace - zkušenosti

Na mcp webu si lze získaný certifikát ztáhnout ve formátu xps nebo pdf a potom ho vytisknout. Takže v případě nutnosti je k dispozici dříve než by přišel poštou. Ale poslední dobou můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že certifikáty přijdou do měsíce vcelku bez problému. Ale je nutné si jejich zaslání (opět na webu mcp) nechat vyžádat, jinak nepřijde nic.

Jinak samozřejmě gratuluji. Tahle zkouška a potom navazující zkouška na získaní MCTS certifikátu jsou o něco těžší než ty vyšší za které je možné získat MCPD certifikát. Alespoň mě to tak přišlo.

3. září 2008 16:43 by kuroi

# re: MCP certifikace - zkušenosti

Kdysi jsem svoje zkusenosti se zaslanim certifikatu psal zde do blogu:

http://blog.vyvojar.cz/topas/archive/2007/09/18/Kone_0D01_n_1B01_-MCP.aspx

3. září 2008 18:40 by topas

# re: MCP certifikace - zkušenosti

kolik casu jste stravil pripravou na tuto zkousku ? (s TrainingKitem, kdyz nebudete pocitat cas straveny, jak pisete, prezvykovanim trid)

3. září 2008 23:51 by Ełven

# re: MCP certifikace - zkušenosti

Elven: Připravoval jsem se přibližně měsíc.

4. září 2008 11:22 by eXavera

# re: MCP certifikace - zkušenosti

congratulations ;) Jinak vidím, že už knížku nebudeš potřebovat takže se mi pak ozvi a domluvíme se kdy mi jí vrátíš. Přece jen jsou ve frontě další studenti

4. září 2008 14:52 by lukaashek
Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!