Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Chci uspět v IT

Chci uspět v IT je názvem knihy, kterou jsem právě dopsal. Jak název napovídá, jedná se o soubor doporučení pro kariéru v klasické IT společnosti. A co mě k tomu vedlo?

Každý rok se stále opakovaně setkávám s absencí základních znalostí IT pojmů a principů jeho fungování. Pořád dokola vysvětluji, jak funguje projekt, co znamenají pojmy jako BC, UC, jak psát analýzu, co je to design atd. Minulý rok jsem si řekl, že to zkusím změnit.

Nejprve jsem se zaměřil na důvod, proč tomu tak je. Vzpomněl jsem si na svá studentská léta a začal psát důvody:

  • V první řadě je to špatná výuka na vysokých školách, která je zaměřena na teorii, kterou mnohdy vůbec nevyužijete
  • Neexistují školní předměty, které by vysvětlily, jak funguje projekt, na co si dát pozor, jak vypadají struktury v organizaci (dal jsem si tu práci a prošel programy nejznámějších českých škol)
  • Aktivita komunit se v současné době blíží nule (až na pár výjimek PMI, WUG, .. ) viz tento blog (myšleno vývojář), který je v klinické smrti. Dříve články četly tisíce lidí, dnes když je to přes 500 jedná se o úspěch. Mezi námi i sám autor tohoto webu bloguje jinde ..
  • Dnešním začátečníkům se prostě nechce učit, protože nemají motivaci. Mají notebook za pár korun, stejně jako smartphone a lákají je spíš medializované startupy, než „kariéra v IT“, která není vůbec popularizována
  • A nakonec neexistuje souhrnná kniha, manuál, návod, která by fungování IT vysvětlila

Po tomto zběžném seznamu bodů, jsem vytvořit seznam kapitol a začal psát. Vytyčil jsem si cíl jednoduchou formou všechny tyto informace seskupit a poskytnou návod začátečníkům a těm co se chtějí někam posunout.

Původní cíl mít vše hotovo za 14 dní, se ukázal velmi nereálný. Po půl ročním draftu jsem zjistil, že by obsah byl na 500 stránek. Tak jsem začal škrtat, diskutovat s kamarády. Následně jsem knihu několikrát protočil přes kolegy, kterých si vážím a vím, že jsou dobří ve svém oboru. Připomínek bylo hodně, co si budeme povídat. Asi na tři měsíce diskuzí .. výsledek snad po téměř roce stojí za to.

Pro knihu jsem vytvořil jednoduchý web Chci uspět v IT, na který v průběhu roku proběhne několik kampaní.

Aby nezůstalo jen u knihy, mám v plánu provést osvětu na vysokých školách. Provést menší zaškolení, z čehož pokud se to osvědčí, udělám dvouleté pravidlo. Měřítkem myslím založení Facebook stránky pro knihu, na které se by se měly objevovat dotazy. Pokud se nebudou objevovat, vyvěsím bílou vlajku.

Nuže, držte mi palce, zároveň se tímto článkem loučím s vývojářem a snad se uvidíme na Facebooku.

Zveřejněno 27. února 2013 21:09 by dotnet
Vedeno pod:

Komentář

Žádné komentáře

Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!