Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc
Titulní Blogy Fotky Soubory

B. Stanik T.

Deníček o programování, modelování a analytikování

 • Zetous v inetsul 1102

  End 32. 01. 1102 edub nejáhaz 11. kínčoer ežětous v ínětšul Otpyrc-Dlrow.

  1. Elpmis
  2. Reves itorp uhij (?)
 • Aktualizováno: Podzimní Soutěž v luštění Crypto-World 2009 - prvních šest úloh

  19. 10. 2009 13:50 > Již bylo zveřejněno prvních šest úloh určených k luštění.

  Na vědomí se dává, že v neděli 18. října 2009 opět začne velké podzimní luštění. Tentokráte vše bude se odehrávat v Československé republice koncem padesátých let. Oprašte své šifrátory ŠD-2 a sledujte co je nového.

  Posted 19. října 2009 13:50 by bst | 0 Comments
  Vedeno pod:
 • Lego NXT Minstorms v2.0

  Na srpen tohoto roku se chystá vydání druhé verze oblíbené stavebnice Lego NXT Mindstorms. NXT 2.0 vyjde pod označením 8547. Od předchozí verze se bude lišit modernější verzí senzorů (například senzor rozpoznávající barvy), přepracovaným softwarem (ten lze již dnes pořídit v rámci edukační sady 9797) a obměněnou sadou doprovodných LEGO kostiček. Cena by se měla pohybovat okolo $280 USD. 

   

   

   

  Formát: swf?playTrailer=1&clipID=748&autoPlayback=0&loopPlayback=0&allowFullScreen=true&clientConfig=2&muteOnLoad=1&muteOnLoadOverride=1&autoPlaybackOverride=0
  Trvání: 02:00

 • Soutěž Crypto-World 2008 má vítěze.

  pořadí už.jméno počet bodů datum poslední akce
  1 ony 80 08.11 (21:47)

   

  Gratuluji!

   

   

  Posted 8. listopadu 2008 22:20 by bst | 0 Comments
  Vedeno pod:
 • Lorenz SZ 40?

  Soutěž Crypto-World 2008 se chýlí ke konci. Šanci nahlédnout pod pokličku Johna Welingtona a vyluštit zprávu z 15. 10. 1941 má stále každý.

  Poslední úloha, která přinese jeden z klíčů k rozluštění první zprávy totiž bude zveřejněna teprve večer 8. 11. Teprve tehdy začne boj o první místo, kterého se stále může zůčastnit každý, kdo si troufá rozlousknout 13 poměrně jednoduchých šifer do konce týdne.

  Posted 4. listopadu 2008 19:26 by bst | 0 Comments
  Vedeno pod:
 • Soutěž Crypto-World 2008

  Právě začal nový ročník soutěže pro amatérské cryptology Crypto-World 2008.

  • Co, nebo kdo je to Lorenz SZ40?
  • Čemu sloužil Colossus?
  • Co je to ZMUG?
  • Kde se nachází Bletchley Park?
  • Co provedl Frank Carter?

  Zdroj: http://crypto-world.info/news/index.php?prispevek=8521&sekce=c

  Příspěvky k tématu: http://blog.vyvojar.cz/search/SearchResults.aspx?q=crypto-world

  Posted 15. října 2008 23:16 by bst | 0 Comments
  Vedeno pod:
 • OT: Environment vývojáře a jeho integrace

  Jsou lidé, kteří si myslí, že vývojář je zvláštní živočišný druh, který většinu svého denního času tráví v před světem dobře skryté kobce, kde se živí převážně tmou, vyzařováním LCD monitoru, příležitostně kokakolou a kávou. My, kteří se pravidelně zabýváme vývojem programového vybavení počítače (a mnohdy i jiných více či méně chytrých strojů a přístrojů), víme, že je to pomluva, že vývojář je tvor společenský, ačkoli to nedává příliš hlasitě a veřejně najevo, a základními faktory jeho životního prostředí nejsou pouze monitory a výkonná PC, nýbrž i další velice důležité věci.

  Pro příklad nemusím jít daleko. U nás v práci máme mnoho společenských povinností. Nejenže musíme chodit na oběd, občas společně vést hovor při společné snídani, často rozmlouvat s ostatními členy týmu o tvořené práci, přičemž nevyhnutelně usedáme na nafukovací balony, ale také se musíme věnovat povinnostem až nadmíru společenským, jakými je každodenní hraní šipek, každotýdenní hraní deskových her či pravidelná celofiremní setkání. Sami jistě uznáte, že mezi tolika společenskými povinnostmi nám zbývá velice málo času na odpočinek v před světlem dobře skryté kobce s LCD monitorem a spuštěným Visual Studiem. (A to se ke mně donesla zpráva, že nám má přibýt další povinnosti v podobě stolního fotbalu – to už vážně budeme muset hledat nějaké posily, aby se této povinnosti zhostily za nás a my mohli v klidu programovat).

  Vývojář je ve skutečnosti tvor velice společenský, a i když se to na první pohled nezná, je to tvor více společenský, než pilot tramvaje, či pokladní v hypermarketu. Skutečně! Pilot tramvaje, přestože to na první pohled vypadá, že vozí mnoho lidí, ve skutečnosti celý den sedí zavřený ve své kabině a veškeré jeho společenské povinnosti se sestávají ze stisknutí tlačítka zvonku a případného gesta jednou rukou či jedním prstem při komunikaci s neukázněným řidičem v kolejišti. Pokladní v hypermarketu sice každých pět minut řekne své: "Dobrý den… …dvě stě padesát… …děkuji…", ale tuto činnost nelze považovat za příliš společenskou – většinou ani neví, ke komu tyto údaje pronáší a mnohdy ani neví, co tato data znamenají (často mi připadá, že to jsou pouhá data, nikoli informace). Zato vývojář, nejen, že neustále za pomoci kódu promlouvá k překladači či k procesoru, ale zároveň tak komunikuje s mnoha dalšími lidmi, kteří vyvíjený produkt budou používat. Kromě toho se podílí na diskuzích nad specifikacemi, design dokumenty, bug-reporty a promlouvá nejen k dalším členům týmu, zákazníkům či institucím, ale také i sám k sobě a sám sobě tak tvoří společnost.

  Vzhledem k předešlému se domnívám, že právě pro vývojáře je důležité okolní prostředí a v jeho žebříčku je mnohdy výše než případná mzda. Jistě se mnou budou mnozí nesouhlasit, a stejně jako jeden můj kolega říkat, že vývojář nemá získávat ze svého zaměstnání žádné jiné benefity, než svojí mzdu. Je to, mimochodem, ten samý kolega, který v práci založil pravidelný kroužek degustace jistého typu pokrmů. Co je pro Vás, jako vývojáře důležitější – mzda, za kterou si toho koupíte o něco více, nebo příjemnější prostředí, kde se můžete napít bez nutnosti odbíhat do obchodu pro svačinu, kde je čisto, kde máte možnost odreagování, protažení, …?

  Možná mne budou skalní příznivci sfi-fi literatury kamenovat, ale troufám si říct, že v environmentu vývojáře je květina na stole, nafukovací míč, akvárium s krevetami, čokoláda, koláček, sklenice s vodou nebo konvička s čajem mnohem důležitější, než třetí monitor, superrychlý disk a pětijádrový procesor. Možná, že by to byl dobrý prostor pro vědeckou studii či měření, který faktor se pozitivněji promítá do celkového výkonu vývojáře.

  Ať je to jak chce, je třeba jednou pro vždy zbořit mýtus (velice často podporovaný bulvárními plátky typu ROOT) o uhrovitých nadprůměrně inteligentních vývojářích stranících se společnosti. I vývojáři jsou jenom lidé, přestože mají jisté patologické odchylky v myšlení, a zaslouží si plnou integraci do společnosti, stejně jako se to dnes již poměrně často daří u nevidomých či neslyšících spoluobčanů.

 • .NET Reflector a Self-Paced Training Kit

  Celkem mne překvapilo, když jsem v oficiálním MCPD Self-Paced Training Kitu pro zkoušku: Designing and Developing Enterprise Applications Using the Microsoft .NET Framework nalezl obrázek s .NET Reflectorem od Lutze Roedera. Domníval jsem se, že používání tohoto nástroje ještě nedávno nebylo oficiálně považováno za příliš košér. Jak jsem zjistil (a je to možné vydedukovat z textu níže) Reflector je nyní nepřímo podporovaný samotným Microsoftem.

  Již poměrně dlouhou dobu znám Reflector pouze jako utilitu, u které funguje automatický upgrade (opravdu je to už dost dlouho, co jsem naposled přeinstalovával XPéčka Wink), a tak jsem se o něj příliš nezajímal a používal jen jeho nejzákladnější a nejpoužívanější funkce. O to více jsem byl překvapen, že pro tento nástroj existuje řada více či méně užitečných add-inů, které jsou z velké části vyvíjeny CodePlexovou komunitou po vedením Lutze Roedera.

  Za užitečný považuji add-in CodeMetrics, který provede analýzu kvality již zkompilovaného kódu.

  Líbí se mi add-in Review. Ten umožňuje vést poměrně přehledné code review nad kódem v rámci zkompilované dll. Můžete vést review ke každé metodě, k celé třídě nebo celé assembly. Je to nepoměrně úspornější metoda, než zasílání a procházení při review zdrojovými kódy.

  Za velice užitečný považuji add-in Graph. Ten umí vytvořit přehledný diagram tříd v rámci dll. Podobně SequenceViz umí vytvořit sekvenční digram vybrané metody.

  Je jich tam ještě celá řada, některé jsou méně zajímavé, některé čeká ještě trochu práce a jiné považuji za zcela zbytečné a tak se o nich nebudu zmiňovat.

  Posted 8. ledna 2008 0:23 by bst | 2 Comments
  Vedeno pod: ,
 • ConditionalAttribute v C#

  Včera odpoledne jsem se připravoval na poslední zkoušku k certifikaci MCPD – Enterprice Application Developer a během posledních odpoledních příprav jsem narazil na poměrně fousatý atribut, který provází dotNET již od svého vzniku a přesto jsem jej zatím v žádné příručce pro začátečníky nenašel. Jedná se o ConditionalAtribute a jak je zřejmé z jeho názvu, nestará se o nic jiného, než o spouštění části kódu při splnění nějaké podmínky.

  Jeho užití nejlépe ilustruje následující příklad:

  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Calling DebugLog method");
      DebugLog(3);
      Console.WriteLine("Calling DebugOrTraceLog method");
      DebugOrTraceLog();
      Console.WriteLine("Calling TraceLog method");
      TraceLog(); 
     
  Console.WriteLine("End"); 
    }

    [Conditional("DEBUG")]
    public static void DebugLog(int x)
    {
      Console.WriteLine("DEBUG is defined and call DebugLog method");
    }

    [Conditional("DEBUG"), Conditional("TRACE")]
    public static void DebugOrTraceLog()
    {
      Console.WriteLine("DEBUG or TRACE is defined and call DebugOrTraceLog method");
    }

    [Conditional("TRACE")]
    public static void TraceLog()
    {
      Console.WriteLine("TRACE is defined and call TraceLog method"); 
    }
  }

  Je to identický zápis poměrně běžného použití #define, #if, #endif. V takovém případě by zápis vypadal následovně:

  class Program
  {

    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Calling DebugLog method"); 
  #if DEBUG
      DebugLog(3);
  #endif
      Console.WriteLine("Calling DebugOrTraceLog method");
  #if TRACE || DEBUG
      DebugOrTraceLog();
  #endif
      Console.WriteLine("Calling TraceLog method");
  #if TRACE  
      TraceLog(); 
  #endif 
      Console.WriteLine("End");
    }

    public static void DebugLog(int x)
   
  {
      
  Console.WriteLine("DEBUG is defined and call DebugLog method");
   
  }

    public static void DebugOrTraceLog()
   
  {
     
  Console.WriteLine("DEBUG or TRACE is defined and call DebugOrTraceLog method");
   
  }

    public static void TraceLog()
   

      Console.WriteLine("TRACE is defined and call TraceLog method"); 
    }
  }

  Odekorování metody se mi líbí mnohem více, než použití podmíněné direktivy, proto jsem překvapen, že jsem na tento atribut přišel až nyní.

  Posted 5. ledna 2008 0:27 by bst | 6 Comments
  Vedeno pod:
 • OT: Jak vypadá Váš druhý monitor?

  Nikdo asi nepohybuje, že mít na stole druhý monitor připojený k počítači, je občas užitečné. Na druhou stranu určitě nikdo nepochybuje, že takový druhý monitor, když zrovna nečerpáme jeho hlavní výhody (kvůli kterým jsme si tento další kus plastu, součástek a vzduchu na stůl pořídili), pěkně překáží a zbytečně vyčerpává naše energetické zdroje.

  V současné době zvažuji, zda druhý monitor ano, či ne. Když pracuji na design dokumentu a zároveň s psaním porovnávám existující kód a funkcionalitu, uvítal bych jej. Když debuguji (či trasuji) aplikaci, která běží na mém PC, uvítal bych jej též. Do třetice bych jej uvítal také vždy tehdy, když řeším problém, u kterého neustále nahlížím do MSDN. Když mám na stole hardware, pro který vyvíjím, nebo když mám plný stůl papírů a knížek, přemýšlím, zda by mi druhý monitor pouze nepřekážel. Proč by tam měl být? Měl by být vypnutý, nebo by na něm "zbytečně" běžela nějaká aplikace (například emailový klient)?

  Trochu jsem v posledních měsících sledoval, co vývojáři či testeři mají na svém druhém monitoru ve chvíli, kdy jej přímo nepoužívají k práci. S velkým náskokem vyhrává tapeta pracovní plochy, o druhé místo se dělí Outlook s HTML prohlížečem, na kterém je zobrazena buď úvodní stránka zpravodajství (nejčastěji nějaký bulvár typu iDnes), nebo úvodní stránka internetového vyhledavače (většinou Google, nebo Jyxo), na třetím místě jsou multimediální aplikace (buď spuštěný audio přehrávač nebo slideshow s fotografiemi). Co máte na druhém monitoru Vy, když na něm zrovna aktivně nepracujete?

  Nedávno jsem si jednoho kandidáta pro dobu zahálky druhého monitoru našel. Je jím akvárium. Normální akvárium s rybičkama, které musíte krmit, ošetřovat, ... Prostě akvárium.

  Jedná se tedy o hru, která je zároveň spořičem obrazovky a zároveň jednoduchou relaxací. Ve hře chováte rybičky v akváriu, občas je musíte nakrmit (stačí určitě i méně často, než jednou za den) a ony si jinak žijí zcela nezávislým životem. Dokonce jim ani nevadí, když aplikaci na výkend vypnete - prostě v pondělí uvidíte rybičky, které jsou o dva dny starší. Cílem hry je pomocí křížení a nákupů získat devět speciálních druhů rybiček. Abyste tohoto cíle dosáhli, můžete vylepšovat své akvárium, prodávat rybičky, křížit je, ... (Prostě činnosti, které Vám zaberou jen několik minutek denně - ale nemusíte je provádět, tudíž jsou vhodné pro chvíle, kdy už opravdu do toho kódu čučet nelze.) Když budete mít druhý monitor zapnutý, tak na něm můžete pozorovat, jak během dne malé rybičky rostou, plavou ve vodě, ... Za těch necelých 20$ (zvlášť teď, když dolar klesá) je hra Fish Tycoon naprosto ideální pro vytížené vývojáře. Zvlášť pokud, jako já, pracují v teamech, které trpí akutním nedostatkem vývojářů.

  Mimochodem, pokud byste chtěli pracovat na velkém softwarovém projektu, se kterým denně přichází do styku mnoho lidí (ať již v podobě zaměstnanců nebo motoristů čerpajících potravu pro své miláčky), v teamu, nad kterým slunce nezapadá, ve kterém se hodně naučíte a rozhodně se nebudete nudit, určitě mi dejte vědět, o kvalitní vývojáře a testery je u nás velký zájem.

 • Nový trestní zákoník – předkladatelé akceptovali naše připomínky k řešení počítačové kriminality

  V uplynulém týdnu spatřila světlo světa další podoba nového trestního zákoníku. Její autoři akceptovali některé z 330 připomínek k původnímu návrhu (o kterém jsme diskutovali v červencovém článku) a vytvořili finální návrh, který ministerstvo spravedlnosti předloží parlamentu.

  Zákoník trochu zeštíhlel a tak se změnila i čísla paragrafů, které se bezprostředně týkají naší práce. §154 a §155 se změnily v §149 a 150, §202 - §204 se změnily na §197 - §199.

  Jak tedy vypadají změny (novinky jsou podtržené, co bylo smazáno je škrtnuté)?

  § 154149

  Porušení tajemství dopravovaných zpráv

  (1)    Kdo úmyslně poruší tajemství

  a)    uzavřeného listu nebo jiné písemnosti při poskytování poštovní služby nebo přepravované jinou dopravní službou nebo dopravním zařízením,

  b)    datové, textové, hlasové, zvukové či obrazové zprávy posílané prostřednictvím veřejné komunikační sítě sítě veřejných komunikací a přiřaditelné k identifikovanému účastníku nebo uživateli, který zprávu přijímá, nebo

  c)    neveřejného přenosu počítačových dat do počítačového systému, z něj nebo v jeho rámci, včetně elektromagnetického vyzařování z počítačového systému, přenášejícího taková počítačová data,

  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

  (2)    Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch

  a)    prozradí tajemství, o němž se dozvěděl z písemnosti, telegramu, telefonního hovoru nebo neveřejného přenosu prostřednictvím sítě veřejných komunikací počítačových dat, kterékterý nebyly určeny jemu, nebo

  b)    takového tajemství využije.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,

  b)    spáchá-li takový čin ze zavrženíhodné pohnutky,

  c)    způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo

  d)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (4)    Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako úřední osoba,

  b)    způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo

  c)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  (5)    Zaměstnanec provozovatele poštovních služeb, telekomunikační služby nebo počítačového systému, anebo kdokoli jiný vykonávající komunikační činnosti, který

  a)    spáchá čin uvedený v odstavci 1 nebo 2,

  b)    jinému úmyslně umožní spáchat takový čin, nebo

  c)    pozmění nebo potlačí písemnost obsaženou v poštovní zásilce nebo dopravovanou dopravním zařízením anebo zprávu podanou neveřejným přenosem počítačových dat, telefonicky, telegraficky nebo jiným podobným způsobem,

  bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

  (6)    Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 5 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 155150

  Porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí

  (1)    Kdo neoprávněně poruší tajemství listiny nebo jiné písemnosti, fotografie, filmu nebo jiného záznamu, počítačových dat anebo jiného dokumentu uchovávaného v soukromí jiného tím, že je zveřejní, zpřístupní třetí osobě nebo je jiným způsobem použije, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový nebo jiný prospěch, způsobit jinému škodu nebo jinou vážnou újmu, anebo ohrozit jeho společenskou vážnost.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,

  b)    spáchá-li takový čin vůči jinému pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,

  c)    způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo

  d)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (4)    Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 202197

  Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací

  (1)    Kdo poruší překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a

  a)    neoprávněně užije data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací,

  b)    data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými,

  c)    padělá nebo pozmění data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací tak, aby byla považována za pravá, nebo podle nich bylo jednáno tak, jako by to byla data pravá, bez ohledu na to, zda jsou tato data přímo čitelná a srozumitelná, nebo

  d)    neoprávněně vloží data do počítačového systému nebo na nosič informací nebo učiní jiný zásah do programového nebo technického vybavení počítače nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat,

  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2

  a)    v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nebo

  b)    v úmyslu neoprávněně omezit funkčnost počítačového systému nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat.

  (4)    Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,

  b)    způsobí-li takovým činem značnou škodu,

  c)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch, nebo

  d)    způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, právnické osoby nebo fyzické osoby, která provozuje podnikatelskou činnost podle zvláštního právního předpisu, státního podniku nebo jiného podniku je podnikatelem.

  (5)    Odnětím svobody na tři léta až osm let nebo bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 203198

  Opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat

  (1)    Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 154 149 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 202 197 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává

  a)    zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do veřejné komunikační sítě elektronických komunikací, k počítačovému systému nebo k jeho části, nebo

  b)    počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části,

  bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti.

  (2)    Odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo

  b)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 204 199

  Poškození záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací a zásah do vybavení počítače z nedbalosti

  (1)    Kdo z hrubé nedbalosti porušením povinnosti vyplývající ze zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uložené podle zákona nebo smluvně převzaté

  a)    data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací zničí, poškodí, pozmění nebo učiní neupotřebitelnými, nebo

  b)    učiní zásah do technického nebo programového vybavení počítače nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat,

  a tím způsobí na cizím majetku značnou škodu, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

  ---

  Jak je vidět, nejdiskutovanější §199 o nedbalostním trestním činu byl zásadně pozměněn dvěmi termíny. K trestnosti činu již nepostačuje pouhá prostá nedbalost, ale hrubá nedbalost, kterou lze chápat spíše jako důsledek bezohlednosti, než důsledek omylu. Dle mého názoru tak bude dostačující, pokud k ochraně dat použiju obvyklé způsoby zabezpečení a firmy tak nejsou nuceny investovat do nadstandartních bezpečnostních a zálohovacích systémů. Neméně důležité je omezení trestnosti pouze na škody na cizím majetku (tím by mohly odpadnout jmenované příklady v předchozím článku).

  Trestní zákoník se bude projednávat ve vládě a následně ještě v parlamentu, kde bude docházet ještě k dalším připomínkám, především ve filosofických otázkách. Domnívám se, že se práce na něm již blíží k závěru a přestože jej kvůli několika zásadním otázkám (trestní odpovědnost dětí, ...) nemusí schválit tento parlament, po mnohých drobných změnách může začít platit již v příštím volebním období.

  Určitě by bylo chybou, kdyby byl nový trestní zákoník schvalován pouze prostou většinou poslanců. Je nutné najít konsensus napříč sněmovnou. Jednak koaliční strany nedisponují například odbornými technickými pohledy, které má KSČM či sociálně lidskoprávními pohledy, které má ČSSD, a které SZ nemusí uplatnit kvůli koaliční smlouvě; ale také je nutné počítat s tím, že další vláda nemusí být tak konzervativní, jako byly vlády v letech 1998-2004, a zákoník by musel procházet mnoha novelami.

 • Pozvánka k soutěži v luštění šifer se Štěpánem Schmidtem

  Tento víkend byla zahájena tradiční podzimní soutěž v luštění klasických šifrových systémů, kterou pořádá server Crypto-World . Úkoly jsou doprovázeny příběhem matematika Štěpána Schmidta, který žil v osmnáctém století. Příběh využívá data z jeho života a reálie tehdejší doby a popisuje jeho působení v Černé komnatě - luštitelském pracovišti na tehdejším císařském dvoře Marie Terezie. Tomuto tématu odpovídají i soutěžní úlohy. Úvodní text byl zveřejněn v letním čísle e-zinu Crypto-World 78/2007 : Štěpán Schmidt (prolog Soutěže 2007). Zájemci se mohou zapojit do soutěže kdykoliv během jejího průběhu. Soutěž bude ukončena začátkem listopadu. Cena pro celkového vítěze je přímo symbolická - účast na mezinárodním krytologickém workshopu MKB 2007.

  Stane na prvním místě matematik, amatérský luštitel křížovek, nebo to bude programátor či vývojář?

  Posted 16. září 2007 15:04 by bst | 0 Comments
  Vedeno pod:
 • Anketa: Proč děláte to, co děláte?

  Dnes mám pro všechny vývojáře, programátory, architekty, kodéry, analytiky, testery a ostatní, kteří se pravidelně věnují tomu, čemu se říká softwarový vývoj, malou anketu. Zajímá mne, jaký je hlavní důvod, který Vás k této činnosti váže. Proč jste se k tomu rozhodli a neděláte třeba něco jiného. Zkuste odpovědět v diskuzi pod článkem. Domnívám se, že by takové zamyšlení mohlo být vhodné nejen pro mne, jelikož jsem zvědavý, tak i pro ty, kteří dojdou ve své odpovědi k sebereflexi a v neposlední řadě i pro ty, kteří se k podobnému povolání teprve chystají.

  Nyní tedy základní odpovědi:

  1. Práci se věnuji proto, že při ní zažívám spoustu zábavy
  2. Práci se věnuji proto, že je dobře finančně ohodnocená a já potřebuji peníze
  3. Nejdůležitější je pro mne výsledek práce, tedy produkt, který dokončím a vidím, že funguje
  4. Nejdůležitější je pro mne výsledek práce, tedy produkt, který je ostatním (tedy společnosti) užitečný
  5. Práci se věnuji proto, že je s ní svázáno mé jméno a já tak mohu být slavným programátorem (nebo něčím jiným)
  6. Od práce očekávám, že se při ní naučím spoustu nových věcí
  7. Při práci se setkávám s mnoha lidmi a těším se z jejich společnosti
  8. Práce mi umožňuje realizovat projekty, o kterých sním (příklad: vždycky jsem toužil mít robota, který umí mluvit a tak na něm teď pracuji…)

  Nuže, můžete odpovídat. Není nutné, abyste se přesně našli v některé z osmi uvedených odpovědí. Určitě někteří kladou stejnou váhu na více faktorů a jistě existují i tací, kteří mají úplně jiné důvody.

  Osobně mohu říct, že mám štěstí. Pracuji ve firmě, kde komunikuji s kolegy, u kterých zapadá sluníčko ve chvíli, kdy přicházím do práce a také s kolegy, u nichž sluníčko vychází ve chvíli, kdy z práce odcházím. Je pro mne důležité, abych vytvářel užitečné produkty a učil se nové věci, což naštěstí splňuje mé aktuální zaměstnání, ze kterého přicházím bez potřeb dalšího vydělávání peněz bokem. Baví mne softwarový vývoj a tomu se mohu plně věnovat ať už ve fázi přípravné při přípravě dokumentace a architektury, tak i ve fázi programování. V kolektivu se užije i trocha zábavy. Mohu říct, že mám štěstí.

  A co Vy?

 • Nový trestní zákoník – tentokrát s řešením počítačové kriminality

  Jsou tomu dva roky, kdy spatřil světlo světa nový návrh trestního zákoníku, který měl být revoluční a nahradit zkostnatělou staletou normu, dle které se dosud vykonává trestní právo. Nový trestní zákoník v roce 2005 představila sociálnědemokratická vláda zastoupená ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (Unie Svobody). Součástí tohoto návrhu byla i ustanovení o počítačové pirátství (§204 - §206, později §205 - §207), která zvedla vlnu odporu především kvůli kriminalizaci celého vědního oboru kryptologie.

  Nedlouho po ustanovení současné vlády přislíbil nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil svůj vlastní návrh trestního zákoníku, který vyřeší všechny problémy současného trestního práva. Nedávno proto představil nový návrh trestního zákoníku, který přináší mnohé celkem revoluční změny a jehož úkolem je plně zajistit ochranu občanských práv a svobod a dalších hodnot garantovaných Ústavou a Listinou základních práv a svobod, jakož i vynutitelnost důležitých příkazů a zákazů prostředky trestního práva.

  Poněvadž se jedná o zákoník moderní, tak nezapomíná ani na plnění Úmluvy o počítačové kriminalitě a v §154, §202 - §204 ošetřuje počítačové pirátství a kriminalitu. Kromě toho na mnoha místech zmiňuje páchání trestných činů za pomoci počítačových programů a internetu, což často považuje za přitěžující okolnost.

  Jak tedy vypadají zmíněné paragrafy?

  § 154

  Porušení tajemství dopravovaných zpráv

  (1)    Kdo úmyslně poruší tajemství

  a)    uzavřeného listu nebo jiné písemnosti při poskytování poštovní služby nebo přepravované jinou dopravní službou nebo dopravním zařízením,

  b)    textové, hlasové, zvukové či obrazové zprávy posílané prostřednictvím veřejné komunikační sítě a přiřaditelné k identifikovanému účastníku nebo uživateli, který zprávu přijímá, nebo

  c)    neveřejného přenosu počítačových dat do počítačového systému, z něj nebo v jeho rámci, včetně elektromagnetického vyzařování z počítačového systému, přenášejícího taková počítačová data,

  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

  (2)    Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch

  a)    prozradí tajemství, o němž se dozvěděl z písemnosti, telegramu, telefonního hovoru nebo neveřejného přenosu počítačových dat, které nebyly určeny jemu, nebo

  b)    takového tajemství využije.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,

  b)    spáchá-li takový čin ze zavrženíhodné pohnutky,

  c)    způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo

  d)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (4)    Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako úřední osoba,

  b)    způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo

  c)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  (5)    Zaměstnanec provozovatele poštovních služeb, telekomunikační služby nebo počítačového systému, anebo kdokoli jiný vykonávající komunikační činnosti, který

  a)    spáchá čin uvedený v odstavci 1 nebo 2,

  b)    jinému úmyslně umožní spáchat takový čin, nebo

  c)    pozmění nebo potlačí písemnost obsaženou v poštovní zásilce nebo dopravovanou dopravním zařízením anebo zprávu podanou neveřejným přenosem počítačových dat, telefonicky, telegraficky nebo jiným podobným způsobem,

  bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

  (6)    Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 5 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 155

  Porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí

  (1)    Kdo neoprávněně poruší tajemství listiny nebo jiné písemnosti, fotografie, filmu nebo jiného záznamu, počítačových dat anebo jiného dokumentu uchovávaného v soukromí jiného tím, že je zveřejní, zpřístupní třetí osobě nebo je jiným způsobem použije, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový nebo jiný prospěch, způsobit jinému škodu nebo jinou vážnou újmu, anebo ohrozit jeho společenskou vážnost.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,

  b)    spáchá-li takový čin vůči jinému pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,

  c)    způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo

  d)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (4)    Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 202

  Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací

  (1)    Kdo poruší bezpečnostní opatření a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a

  a)    neoprávněně užije data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací,

  b)    data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými,

  c)    padělá nebo pozmění data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací tak, aby byla považována za pravá, nebo podle nich bylo jednáno tak, jako by to byla data pravá, bez ohledu na to, zda jsou tato data přímo čitelná a srozumitelná, nebo

  d)    neoprávněně vloží data do počítačového systému nebo na nosič informací nebo učiní jiný zásah do programového nebo technického vybavení počítače nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat,

  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2

  a)    v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nebo

  b)    v úmyslu neoprávněně omezit funkčnost počítačového systému nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat.

  (4)    Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,

  b)    způsobí-li takovým činem značnou škodu,

  c)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch, nebo

  d)    způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, právnické osoby nebo fyzické osoby, která provozuje podnikatelskou činnost podle zvláštního právního předpisu, státního podniku nebo jiného podniku.

  (5)    Odnětím svobody na tři léta až osm let nebo bude pachatel potrestán,

  a)    způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo

  b)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 203

  Opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat

  (1)    Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 154 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 202 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává

  a)    zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do veřejné komunikační sítě, k počítačovému systému nebo k jeho části, nebo

  b)    počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části,

  bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti.

  (2)    Odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

  a)    spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo

  b)    získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

  (3)    Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

  § 204

  Poškození záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací a zásah do vybavení počítače z nedbalosti

  (1)    Kdo z nedbalosti porušením povinnosti vyplývající ze zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uložené podle zákona nebo smluvně převzaté

  a)    data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací zničí, poškodí, pozmění nebo učiní neupotřebitelnými, nebo

  b)    učiní zásah do technického nebo programového vybavení počítače nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat,

  a tím způsobí značnou škodu, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

  (2)    Odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

  Pokud Vám nový návrh něco připomíná, máte pravdu. Tento návrh však není pouhou kopií předešlého návrhu, nýbrž je to původní návrh s několika drobnými úpravami, který však nepostrádá několik chyb ve formátování (je to dokument MS Word), jimiž se pyšnil jeho předchůdce.

  §202 a §203 již není hrozbou pro výuku šifrování a díky §31 o přípustném riziku se nejedná o spáchání trestného činu, pokud zájem chráněný trestním zákoníkem porušíte při výkonu zaměstnání během provádění společensky prospěšné činnosti, nelze-li toho dosáhnout jinak.

  Znepokojuje mne v něm právě §204, podle kterého se skutkové podstaty trestného činu dopustí například správce CVS systému, kterému se podaří smazat poslední verzi souborů se zdrojovými kódy. Obecně by dnes nad takovým činem každý mávl rukou s tím, že budou mít vývojáři několik minut práce s opětovným mergem. Pokud nad CVS pracuje najednou několik desítek či dokonce stovek vývojářů, může se jednat o značnou škodu (pokud bychom takový čas chtěli účtovat stejně, jako se práce účtuje koncovému zákazníkovi, … ;-) … zkuste si to spočítat…). Podle nového zákoníku budou prošetřována i méně závažná naplnění skutkové podstaty trestného činu s tím, že až po prošetření bude řízení pozastaveno. Na nedbalostní trestní činy se nevztahuje přilepšující okolnost a pro části týkající se počítačové kriminality se nevztahuje (na rozdíl od úmyslného poškození cizí věci či životního prostředí) ani účinná lítost v podobě napravení následků a včasného ohlášení.

  Mé osobní pocity z nového návrhu předloženého ODS jsou podobné jako z návrhu předloženého před dvěma lety sociálně demokratickou vládou. Nejen, že se obávám §204 jako dobré zbraně v konkurenčním boji, ale také mne děsí představa užití §31 na skutkovou podstatu §329 (naštěstí nejsem právník a tak mi může některý z právníků mé obavy vyvrátit).

  Pokud máte věcné připomínky k novému návrhu nového trestního zákoníku, máte možnost je do konce července 2007 zaslat na speciální elektronickou adresu: TRZ@msp.justice.cz.

   

 • Lego NXT Minstorms - konečně snadné vytváření návodů

  Brzy tomu bude rok, co se tato krásná hračka poprvé objevila na českém trhu. Za celou tu dobu vzniklo mnoho zajímavých robotů jak po stránce hardwarové, tak i po stránce vmyšlené inteligence. Za zmínku jistě stojí třeba NXTway-G Balancing Robot, kterého si našla na internetu moje dcera Anežka, ale jsou i další a každý si vybere své favority.

  Kamenem úrazu bylo sdílení návrhů hardwarové podoby. Kdo chtěl vytvořit návod, musel jej buď pracně vytvářet v některém z CAD nástrojů, více či spíše méně upraveném pro stavění z LEGO kostek. Po roce se konečně objevila nová verze LEGO Digital Designeru, která v sobě nese podporu pro NXT MindStorms. V něm lze poměrně snadno vytvořit 3D model robota a následně automaticky vytvořit napříkad webovou stránku s návodem nebo animovaný pracovní postup.

Více článků Další stránka »
Powered by Community Server (Personal Edition), by Telligent Systems
Vyvojar.cz na prodej!