Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Co je to tranzistor

Povídání pro nejmenší.

Z tuhle historku děkuji svému vedoucímu kroužku mladých. Není úplně přesně, ale já si ještě po 30 letech pamatuji ten obrázek, co nám tenkrát k tomu kreslil na tabuli. Nepražáci prominou.

Prahou protéká jedna velká řeka. Její jméno je nezajímavé, ale pokud to chcete vědět, jmenuje se Vltava. Přitéká odněkud z jihu od Českých Budějovic a pokračuje dál až do Labe z kterého se za hranicemi stává Elbe. Do této řeky se vlévá malý potok, který se jmenuje Botič. Na tom Botiči žil blízko soutoku se řekou Vltavou u železničního mostu jeden vodník. Tenhle vodník neměl co práci a a tak si jednoho dne řekl co kdyby zkusil na Vltavě postavy přehradu kterou budu řídit kolik vody bude Vltavou protékat. A jak si řekl tak udělal. Postavil nad soutokem přehradu za začal řídit kolik vody může Vltavou dál protékat. Pořád otáčel kolem, kterým vytahoval a zase spouštěl stavidlo. Po čase ho to přestalo bavit a navíc byl líný a rozhodl se, že si práci zautomatizuje. Napadlo ho, že bude řídit otevření stavidla na řece podle výšky hladiny Botiče. Sestrojil plovák, který podle výšky hladiny Botiče otevíral a nebo zavíral stavidlo. Čím vyšší byla hladina Botiče, tím víc bylo stavidlo otevřené, když v Botiči nebyla žádná voda, stavidlo se úplně zavřelo a do Elbe neteklo vůbec nic. Vodník tak stojí, kouká na to, a povídá “Budu tomu říkat TRANZISTOR”.

Tranzistor

Tranzistor je součástka, která řídí malým proudem přitékajícím do báze, velký proud protékající mezi colectorem a emitorem. To platí pro takzvané bipolární tranzistory, unipolární tranzistory jsou řízeny napětím.

Tranzistor se používá jako zesilovač nebo spínač. Při použití jako zesilovač se pomocí okolních součástek nastavuje tzv. pracovní bod, to znamená, že se konkrétní tranzistor nechá pracovat v jeho nejoptimálnějším rozsahu proudu nebo napětí.

Poznámka na závěr: ve schematické značce NPN (en-pé-en) jde šipka ven.

Zveřejněno 27. června 2015 10:54 by arci
Vedeno pod:

Komentář

27. června 2015 21:29 by Mi.Chal.

# re: Co je to tranzistor

Přiblížení dobré, akorát je ten obrázek přesně obráceně  - Budějovice jsou na jihu, Labe na severu a Botič přitéká z východu :-).

29. června 2015 19:40 by arci

# re: Co je to tranzistor

Ve světě, kde na Vltavě u Železničního mostu žije vodník, teče voda zhora dolů a jih sekreslí nahoře. https://en.wikipedia.org/wiki/South-up_map_orientation#/media/File:Rotated_map_of_Europe.png

Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!