Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Jak na výběr informačního systému

K napsání tohoto povídání mě přivedl příspěvek z 31.3.2009 pod článkem Čárové kódy na webu: Základy, zní: "Chtela bych zavest v logistickem centru prijem a vydej zbozi pres carove kody. Muzete mi poradit, jak postupovat." Protože jsem se v minulosti s podobnou otázkou setkal, pokusím se odpovědět.

Jednoduchá odpověď je: Vy se do toho nepouštějte. Může se totiž stát, že si pořídíte krásný a drahý systém, který bude dělat přesně to co má, ale nebude to to co potřebujete aby dělal. Představte si, že si jdete koupit auto. Prodejce vám nabídne krásné, červené a rychlé auto. Doplní to mnoha fotografiemi a reklamními letáky. Zaplatíte zálohu a za 3 měsíce vám ho dovezou. Je krásné, rychlé a červené. Je to Ferrari, splňuje vše co prodejce říkal, ALE vy máte tři děti a potřebujete auto na to, aby jste je vozila do školy. To ale v krásném sporťáku nepůjde. Chyba se stala hned na začátku, nedomluvili jste se s prodejce na co auto vlastně potřebujete a prodejce zrovna chtěl prodat nějaké to Ferrari. U auta se vám to asi nestane, ale co u informačního systému?

Pozn.: Ano, je to informační systém, nebo jeho část.

Jak vybrat dobře?

Nejlepší by bylo, kdyby zákazník měl špičkové znalosti v oboru informačních systémů, přehled v jejich slabinách a možnostech. Takový ale není. Jsou v zásadě tři možnosti:

 1. Najdu a zaměstnám takového člověka
 2. Najdu konzultantskou firmu, která má takového člověka a té výběr svěřím
 3. Najdu firmu, která to udělá celé

1. Najdu a zaměstnám takového člověka

Najít přímo člověka by bylo fajn, chvíli se ve firmě bude rozkoukávat, pozná její potřeby a potom je bude schopen sdělit dál a ohlídat, že systém bude potřebám firmy vyhovovat. Jenže co s ním po dokončení projektu.

2. Najdu konzultantskou firmu, která má takového člověka a té výběr svěřím

K těmhle firmám mám averzi danou zkušeností. Pokud firma zároveň není realizítorem, budou jí pravděpodobně chybět některé zkušenosti. Není schopna předvést, že dotáhne věci do konce. Její práci nelze zhodnotit, pokud nepočítám dojem.

Jednu takovou jsem potkal dokonce 2x. Na první zakázce byla během výběrového řízení zákazníkem odstraněna. Nedoděla ani výběr, přesto má tuto zakázku ve svých referencích, dokonce napsanou tak, že to vypadá, že systém realizovala.

Ale byl by to ideální stav, bohužel jsem přesvědčen, že výběr takovéto firmy je mnohem těžší a snáze se naletí na reklamní letáky a slogany. Ale pro případný výběr platí stejné věci jako pro třetí možnost.

3. Výběr firmy udělám sám

Ale jak, když nic nevím. Nejlépe je začít tím, že se pokusím formalizovat co nejpřesněji své požadavky. S těmi potom oslovím zájemce o realizaci zakázky.

Oslovené firmy buď podají rovnou nabídku nebo budou chtít znát doplňující informace. Pokud podají rovnou nabídku, znamená to, že jsem sepsal zadání naprosto přesně nebo je nabídka jen podivný odhad. Z otázek firem se můžeme poučit a udělat si obrázek jak bude firma postupovat při další práci. Jestli se bude ptát na náš názor a naše potřeby nebo nám bude vnucovat svoje.

Po obdržení všech nabídek bych vyřadil ty, kteří se neptali, příliš levné i příliš drahé. Mohlo se stát, že jsem během této fáze zjistil, že potřebuji něco trochu jiného. Potom můžu vybrané firmy požádat o přepracování nabídky a zapracování změn.

Může být výhodné si vymínit, že vybraná firma nejdříve udělá důkladnou analýzu a potom případně nabídku upraví. Při této analýze totiž můžeme přijít na další věci. A mám stále možnost zjistit, že mě dodavatel tlačí někam, kde nechci být. A nebude to stát celé peníze na projekt.

První zadání

Nejprve je potřeba pokusit se najít všechny osoby, které s předpokládaným projektem přijdou do styku. Předložit jim předpoklad a zjistit jejich případné požadavky.

Pokud jsme součástí mezinárodní korporace, tak je dobré vědět která omezení nebo výhody mi z toho plynou. Může se jednat třeba o ceny některých komponent, požadavky a podobně.

Abych nebyl obecný, tak tady jsou body které je potřeba připravit, když ne na první zadání, tak určitě před začátkem projektu:

 • Zajistit aby všechno co prochází logistickým centrem mělo čárový kód ve tvaru jaký je potřeba. Tzn. třeba nejen EAN13, ale všechny informace, inspirace třeba na www.gs1cz.org/system-gs1/logisticke-informace-ai. Nepodcenit, může to trvat dlouho.
 • Na které další systémy bude nový systém navázaný. Může se jednat např. o systém odměňování skladníků za odbavené kamiony, docházkový systém, ERP (objednávky, příjemky/výdejky).
 • Jaké výstupy bude systém mít. Třeba výše zmíněný způsob hodnocení skladníků, nebo výstup o čekací době kamionu na naložení/vyložení (potom musí být kousek systému i na vrátnici).
 • Forma prezentace dat (intranet, integrace do stávajícího systému manažerských sestav)
 • Rozdělení budoucích uživatelů do skupin - rolí (skladník, směnový vedoucí, ...)
 • Kolik lidí bude systém používat a jak. Tohle bude mít vliv na počet koncových zařízení nebo licence.
 • Jak dlouho je třeba archivovat data ze systému a jaká. Např. pokud se informace dodávají do ERP, není potřeba informace skladovat příliš dlouho (rok stačí).
 • Jazyk systému (multijazyčnost).
 • Seznam preferovaného/požadovaného hardware a software. Pokud již máme nějaké čtečky ve firmě, bude výhodné mít stejné. Software by mělo být naopak schopno spravovat i naše IT oddělení.
 • Jaké další předpisy platí pro naše prostředí.

Co čekat

 • Projekt bude trvat nějakou dobu a bude vyžadovat naši spolupráci.
 • Projekt bude něco stát, zpravidla je dobré čekat navýšení ceny proti nabídce tak 10 - 15 %
 • Nebude to jednoduché
Zveřejněno 12. dubna 2009 15:35 by arci
Vedeno pod:

Komentář

22. dubna 2009 13:50 by puky

# re: Jak na výběr informačního systému

Dobrý den,

mohu se zeptat na poradenskou firmu s níž jste se na projektu setkal 2x? Napíšete prosím o kterou společnost se jedná? Děkuji

23. dubna 2009 21:45 by arci

# re: Jak na výběr informačního systému

Pochopte prosím, že z mnoha důvodů nebudu toto jméno uveřejňovat.

13. května 2009 23:20 by matej

# re: Jak na výběr informačního systému

No já bych ještě přidal bod 0:

Kouknu se od koho mám zbytek informačního/účetního systému - nechce se mi věřit, že někdo provozuje logistické centrum a honí to po excelech. Té firmy bych se zeptal, zda nemá nějaký modul k dispozici.

Samotné vytvoření a čtení kódů není raketová věda, takže bych předpokládal, že pokud ho tvůrce aplikace už nemá, tak ho rád vytvoří. Setkal jsem se i s triviálním (ale perfektně funkčním) řešením, kdy ženská v podatelně dostala cívku čárkových samolepek, jednu nalepila na obálku, klikla myší do příslušného chlívku na obrazovce a čtečkou si samolepku slízla - tím se vyplnilo jakési číslo (co jinýho ten kód je, že) a tím bylo zaevidování hotovo. Pak vždy v "hledání" opakovala stejný postup - na to co potřebovala tato podatelna (cca 100 zásilek denně) to bylo přesně akorát

17. května 2009 22:10 by arci

# re: Jak na výběr informačního systému

Naprogramování čtení kódů je pouze malá část celého procesu zavedení.

10. prosince 2009 10:29 by M57

# re: Jak na výběr informačního systému

Dobrý den,

nejsem si jist, jestli to má smysl, ale prostě nemohu nereagovat a to na Váš bod 2. Jsem z "poloviny potrefená husa" - pracuji v konzultační firmě, ale ne v takové, která uvádí falešné reference atd., ani v takové, která cokoliv implementuje, my se zabýváme pouze poradenstvím. Narozdíl od Vás nechci zevšeobecňovat a tak až na jednu vynechám zase své tragické zkušenosti s vývojáři (tím příkladem je náš zastaralý web, který vývojáři z "božské" firmy, kterou raději nebudu jmenovat, předělávali 2 roky, a když jsme jim vypověděli smlouvu, tak zase nechtějí vrátit zálohu ...).

Pokud máte zkušenosti pouze s jednou poradenskou firmou, tak nevím, proč ten bod 2 vůbec uvádíte, pokud máte zkušenosti s vícero takovými firmami, tak jistě všechny nebyly takové, jak píšete, a pak zase nechápu, proč jste tak negativní. V segmentu poradenství pro středně velké firmy, kde se pohybujeme, je samozřejmě hodně "poradců", kteří nám opravdu dělají spíš ostudu a občas jsme zákazníky požádáni, abychom je nahradili. Na druhou stranu nám zákazník nikdy nevypověděl smlouvu před ukončením jakéhokoliv projektu a speciálně v oblasti výběru ERP naši zákazníci svorně tvrdí "když vidíme, co to všechno obnáší, sami bychom do toho už nikdy nešli". Já sám jsem několik let implementoval SAP a další ERP systémy a troufám si tvrdit, že zkušeností, které můžeme zákazníkovi předat pro to, aby jeho projekt probíhal aspoň "trochu" podle časového i finančního plánu, máme víc než dost, a to za cenu, která je velmi nízká v porovnání s vícenáklady, které obvykle vznikají, když si zákazník ten projekt řádně neohlídá, což samozřejmě sám zvládne málokdy, protože jeho hlavní činností je něco jiného než implementace systémů a i náplň jeho pracovníků IT je jiná - ani ti většinou neznají specifika a rizika těchto projektů z vlastní praxe, ale málokdy to přiznají, čest výjimkám :-). Je samozřejmě otázka, jestli si zákazník ty rady, jak předejít problémům, vezme k srdci, ale to už je zase jiný příběh.

Mějte se a přeji další a lepší zkušenosti s konzultačními firmami.

Miroslav Benda

14. prosince 2009 1:01 by arci

# re: Jak na výběr informačního systému

Dobrý den,

nechci se těch programátorů zastávat, ale jste si jist, že jste na začátku dali správné zadání? Navíc si ze své profesionální praxe nepamatuji případ, kdy bychom dělali práci a dostali na ní zálohu. Takže pokud firma chtěla zálohu, tak to také o něčem svědčí. Jen bych možná rýpl, že i mistr tesař se utne, nebo že by kovářova kobyla chodila bosa? Nemyslím to zle obojí znám z vlastní zkušenosti.

Bod 2 nejsou zkušenosti jen s jednou poradenskou firmou. Bohužel jsem ani po těch několika měsících nenašel kritéria, jak zhodnotit úspěšnou poradenskou firmu. Úspěšná realizace projektu totiž mohla být i navzdory špatným konzultantům stejně tak jako právě díky jim. Pokud nějaké návrhy na kritéria nebo na výběr máte, tak sem s nimi.

Sám říkáte, že jste byl implementátorem a tedy máte zkušenosti o kterých mluvím. Proto upřímně doufám, že se někdy na projektu potkáme a budete mi dobrým protihráčem. Protože pracovat na takovém projektu je radost.

Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!