Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Počítače v průmyslové praxi podruhé

Ve svém minulém povídání jsem uvedl pár postřehů k využití počítačů v průmyslovém prostředí. Rád bych doplnil radu:

Pokud nevíte o co jde, nepouštějte se do toho!.

Příliš mnoho projektů končí neúspěchem jen proto, že se programátor setká s reálným světem. V téhle úvaze se pokusím nastínit některá úskalí. Lidé z průmyslového prostředí jsou obecně méně tolerantní k výpadkům počítače než v kanceláři. Prostě si ještě nezvykli.

Mechanické provedení

Při návrhu aplikace a hlavně použitého hardware je nutné vzít v úvahu prostředí a zvyky lidí. To co projde v kanceláři, je v takovémto prostředí nemožné. Lidé ve výrobě netolerují pády a restarty. A pozor, necháte-li někde neobsazenou zásuvku, je jen otázka času kdy se v ní objeví vrtačka.

Představy IT firem o takovémto prostředí jsou často velmi zkreslené. Nedávno jsme se nechali zlákat a od dodavatele serverů jsme objednali i rack, s tím nás produktový manažer ubezpečoval, že se jedná o provedení do lehkého průmyslu. Přišel rám, bez bočnic a dveře byly z děrovaného plechu. Asi provedení lehký průmysl s klimatizovanou serverovnou.

V reakci na minulé povídání je pár fotek jak lze využít panelové PC a schovat jej do bedny, jinak je lépe se poohlédnout po výrobcích elektrických rozvaděčů, z nichž někteří nabízejí docela pěkné. V každém případě se podívat na krytí IP dle ČSN EN 60529.

Přikládám odkaz na něco veselého na téma krytí IP. Mimochodem v článku uváděná zkratka nn, znamená nízké napětí, což je 50V až 1000V. A to za jistých okolností může zabít. Více třeba zde.

Software

V operačním systému je potřeba nastavit, aby se vše provádělo automaticky a bez zásahu uživatele a nejlépe i bez jakékoliv interakce. To se týká automatických aktualizací (ty je lépe vypnout a dělat ručně), antivirů a podobně. Hodně pomůže pokud je možno oddělit síť pro zařízení ve výrobě od kancelářské, nejlépe tak, že server má 2 síťové karty. Takhle se podařilo přežít i opravdu masivní útok červa, kdy z kancelářských počítačů se odstraňoval několik dní. Ono totiž občas jsou tyto sítě korporátní a to znamená několik časových pásem a spoustu počítačů.

Speciální harware a periferie

Tím myslím všechno co se k počítači ve výrobě připojuje a nemáte to zrovna na stole. Jedná se o čtečky čárového kódu a identifikačních čipů, speciální tiskárny, různé displeje (jako jsou pokladní), váhy, menší či větší stroje nebo celé výrobní linky a technologie. Čím je inteligentnější tím tužší odpor klade vůči jakémukoliv ovlivňování své funkce ze strany jakéhokoliv jiného programu.

Lidé

Nebudou rozumět vám a vy nebude rozumět jim. Každý výrobní závod má naprosto jinou terminologii a to někdy i v rámci jedné korporace. Chvíli trvá než se to naučíte. Namátkou, víte co je:

  • ajpina
  • šuskanál
  • roubík
  • tambor
  • džambo / jumbo

Odradil jsem vás? Vlastně jsem to chtěl. Pokud ne a chcete něco dalšího, napište si co.

Zveřejněno 17. listopadu 2008 19:56 by arci
Vedeno pod:

Komentář

Žádné komentáře
Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!