Vítejte na blog.vyvojar.cz Přihlásit | Registrovat | Pomoc

Počítače v průmyslové praxi

K napsání těchto řádek mě inspiroval jeden z komentářů na článek http://www.aspnet.cz/Articles/210-ovladani-led-panelu-sigma-asc-105.aspx. Je to jen pár postřehů k využití počítačů v průmyslové praxi.

Postřeh první (možná ne nejdůležitější)

Vezmete-li obyčejné PC a umístíte-li jej ve výrobě, odejde během prvního týdne. Většinou přes vrátnici. Takové PC ve výrobě je nutno přivázat na pořádné vodítko nebo řetěz, nejlepší je umístit jej do klece, to jeho choutky na odcházení VELMI sníží. V kleci PC vydrží cca 2 roky. Průběžně je potřeba kontrolovat funkci větráků (stačí 2 x ročně). Potom je nutné počítat s tím, že nevydrží pevný disk, případně základní deska. Přeci jen to není konstruované na provoz 24 hodin denně. CRT monitor má vypálené znaky tak po 2 až 3 měsících, ale nejméně rok se s tím dá žít. Existují varianty počítačů bez točivých částí, ale ne vždy je možné je použít.

Postřech druhý (ergonomie)

Ergonomie ovládání je věc subjektivní. Kromě toho, že je potřeba počítat s lidmi nosícími brýle na blízko i na dálku, vyskytnou se i další anomálie. Potkal jsem se s člověkem barvoslepým, pro kterého bylo nutné vymyslet barevné schéma tak, abychom se vyhnuli barvě kterou nevidí. Umístění monitoru, případně klávesnice je také potřeba pečlivě rozvrhnout.  Kromě toho, že kolem strojů se nevyskytuje mnoho vhodných stolů a vše se musí "věšet", tak musíme myslet na různou výšku operátorů. Bývá to od 160 cm do 2 m, ale opět jsou vyjímky.

Postřeh třetí (počítačová gramotnost)

I když se bude zdát, že pomocný dělník není schopen zvládnou ani jednoduše navrženou obrazovku, tak na nahrání porna nebo hry do počítače je schopný dost. Bohužel některé programy právě pro výrobní sektor potřebují poměrně vysoká práva v operačním systému.

Postřeh čtvrtý (luddismus)

Průmyslová revoluce není mrtvá. Nejnižší forma odporu proti závádění strojů, jejich rozbíjením, je stále účinná. Prostě ten monitor praskl sám, tady kladivo nikdo nemá.

Postřeh pátý (cena)

Ne vždy je nejlevnější věc ta najlepší. Například nejlevnější čtečka čárového kódu stojí cca. 1000 Kč. V dělnické ruce vydrží tak týden. A to přesto, že se nejedná o zlý úmysl. Jeden dodavatel na předváděčce ukazoval zatloukání hřebíků s novým modelem. Za půl roku jsem mu vrátil ten úžasný model umlácený (chybělo sklíčko, tlačítko někdo promáčkl a kryt měl škrábanců požehnaně, v jednom místě byl obroušený skoro o 1 mm). Zjednodušeně řečeno je vždy potřeba volit mezi cenou a "výdrží" a počítat s výměnou.

Postřeh šestý (stáří)

Životnost mechanických částí je výrazně vyšší než elektrických a elektronických. Na internetu se dají najít prodeje strojů i přes 50 let starých a to ne do muzea, ale do výroby. Poslední počítač s Windows 3.11 jsem nahrazoval kolem roku 2005 a to jen kvůli možnosti, že by mohl vysadit a nebyl by náhradní (asi 2 měsíce jsme sháněli síťovou kartu 3C509, kterých svého času byly hromady).

Závěr (Murphyho zákony)

Stejně to není všechno a na něco jste zapomněli! Vynalézavost lidí nezná hranic. A náhoda je ...

Zveřejněno 13. října 2008 18:19 by arci
Vedeno pod:

Komentář

13. října 2008 22:18 by tomas.berny

# re: Počítače v průmyslové praxi

Já jsem to u několika svých zákazníků vyřešil pomocí tzv. PanelPC. Jedná se o dotykové LCD integrované s PC v bytelném hliníkovém šasi a ve fanless provedení. Nechal jsem k nim vyrobit pořádné stojany a kvůli ergonomii obsluhy jsem to otočil nastojato. Nabízím pár obrázků z čistého provozu, ale mám i instalaci ve skladu brambor, kde je vlhko, bláto a tolik prachu, že to musí každý den otřít mokrým hadrem, jinak není displej vidět. A přesto to už 2 roky drží.

http://www.pragmatik.cz/ftp/panel/0.jpg

http://www.pragmatik.cz/ftp/panel/1.jpg

http://www.pragmatik.cz/ftp/panel/2.jpg

http://www.pragmatik.cz/ftp/panel/3.jpg

http://www.pragmatik.cz/ftp/panel/4.jpg

Byl to celkem zajímavý projekt i po SW stránce, pokud by to někoho zajímalo, připravím podrobnější článek.

14. října 2008 7:42 by minority

# re: Počítače v průmyslové praxi

Začínají mě tyhle "výrobní" projekty bavit. Můžete se o tom tedy rozepsat trochu více? Díky.

17. listopadu 2008 20:56 by Arciho blog

# Počítače v průmyslové praxi podruhé

Ve svém minulém povídání jsem uvedl pár postřehů k využití počítačů v průmyslovém prostředí. Rád bych

Neregistrovaní uživatele nemužou přidávat komentáře.
 
Vyvojar.cz na prodej!